Hvorfor mon det er sådan at nogle mennesker absolut skal opfinde deres egne (male)metoder og besynderlige (male)materialesammensætninger.
Når der findes massevis at velgennemarbejde og afprøvede behandlingsanvisninger og -systemer fra f.eks. malervarefabrikanter, -importører og -butikker?
Men start her; www.linolie123.dk og søg videre på Google.hpox, Århus04/07-2008
Eller her;
www.bygningsbevaring.dk hpox, Århus04/07-2008
En stålbørste, sandpapir , grunder , kit og maling så er du klar.
Hvis glassene altså er hele , afrens alt løst kit , børst så meget rust af du kan komme til med stålbørsten eller med sandpapir, forsegl det hele med grunderen , kit så glassene med en kitkniv eller spartel og mal derefter det hele over med et par lag maling, så skulle det gerne holde et par år endnu. Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )28/06-2008
Jeg kan kun sige at jeg aldrig ville vælge plast. Men det er jo meget subjektivt. Syntes træ vinduer er meget flottere. Sker der en mindre skade på dem er det nemt at rette. Hvilket nok ikke er tilfældet med plast.
Leder du efter noget billigt er billige plastvinduer muligvis bedre end billige trævinduer. Har hørt om sidst nævnte der ikke hold særlig længe (mindre end 10 år).
Man får hvad man betaler for.
Men prøv en netside hvor , f.eks idenyts, hvor man gennemgår fordele-ulemper ved forskellige vinduestyper. Man bliver så meget klogereHansen, Glostrup26/06-2008
Vi har haft plastvinduer fra Primo i 15 år og er tilfredse med dem. De er blevet smurt et par gange og lidt justering et par steder. Udendørs kan de blive snavsede af trafikfilm mv. Det kan tages af med samme middel som til glaskeramiske plader uden at skade plasten. Der findes i dag midler til at reparere skader med, eks:. persiennehuler, hul til ledninger.
De har ikke slået sig eller er skæve på nogen måde.
Ang. isolering, gummilister, 2 el. 3-lags vindue mv. er de på højde med alt andet af gode vinduer.
Smag er forskellig og der er frit valg på alle hylder. gn, Fjerritslev26/06-2008
Tak for jeres råd.
michael hall, randers29/06-2008
Hej Jane! Har du prøvet med rense benzin? hvis ikke det virker,så prøv forsigtigt med polyurethan fortynder og evt polerer hvis det trækker mat op.michael hall, randers25/06-2008
Hej Jane.
Hvem har dog brugt dette forfærdelige skum, frem for blot at montere vindueerne på normal vis ?
Er det et firma, må du nok have fat i dem, men er det jer selv, må vi da bare håbe i får det af på bedste måde.
Er det "størknet" kan det kun fjernes manuelt. Glem opløsning af det.
God arbejdslyst. Og held med det.viggo, nybrovinduer.dk26/06-2008
Tak for svar, men... Viggo - du siger glem opløsning, betyder det at du ikke tror på hverken renzebenzin el. polyurethan(hvad det så end er, det må jeg hellere finde ud af, hvis det kan hjælpe.) Jeg ved maleren prøvede med bl.a. renzebenzin, men det gik ikke af, malingen blev blot noget bleg. Så har jeg efterflg. selv prøvet, men jeg tror ikke jeg kan andet end slibe det af, hvis ikke det kan renses af med væske. Hvis jeg sliber det af, bliver jeg nok nødt til at male det over bagefter, suk. Mht. hvem der har brugt skum, så er det hvad der kan ske når man hyrer tyskere... det er så også sidste gang vi har prøvet det, må vi erkende.
Tak for svareneJane, horsens26/06-2008
Korrekt, Jane. Pudse,pudse og atter pudse.
God arbejdslyst.
viggo, nybrovinduer.dk26/06-2008
Du kan måske skære det væk med en skalpel, barbereblad eller noget andet som er pivhamrende skarpt.hpox, Århus26/06-2008
der findes nogte cream agtigt på tømmerhandel som kan fjerne det det fås i små dåser det smøres på og lad det trække lidt der efter tørre du blot af såer det væk...vinduescentersyd, aabenraa27/06-2008
Hej
Standardmålet er 97 cm (eller 91 cm)www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev25/06-2008
Javist.
Men vinduer kan man jo få produceret i lige akkurat de mål man har lyst til. (Sådan da).
Gælder det ikke for (yder)døre. F.eks. 201,5x 101,5cm (HXB)
(Hos Rationel kaldes det godtnok specialmål, men prisen er prislistens nærmeste ovenliggende størrelse)hpox, Århus25/06-2008
Døre laves naturligvis også på mål, og hos de fleste seriøse vinduesproducenter koster det ikke ekstra. lav du dine dørhulder som du er prktisk for dig.
når du bestiller døren skal du huske at bestille den så der er sat 8-15 mm af til fuge hele vejen rundtBruno, Davir.dk27/06-2008
AluxTyverisikring, indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller
AluxSolafskærmning til alle formål
Nyt om Vinduer & FacaderNyt tillæg i BygTek i samarbejde med VinduesIndustrien - læs med her
SwedoorIndvendige- og udvendige døre i spændende designs, med specielle egenskaber og andre unikke detaljer
Vika VinduerLad os gøre det sammen
VinduesPladsenVinduespladsen giver udsyn - kvalitets vinduer, døre og trapper