» Stil spørgsmål
Debatforum
Fliseklæb
Spørgsmål
Hej
Vil høre om der er nogen som kender en flise kælb,som hedder Gluemaster flex Fix? og om det er lige så godt/stærkt som Lip multi kælb eller det er nogenlunde det samme?
Skal nemlig ligge fliser/klinker på mit badeværelse gulv som er behandlet med gummihud på gulv og vægge.
På forhånd tak.
Michael, København07/02-2007Svar
Du skal lige huske på, at fliseopsætnings-
systemet SKAL være fra en og samme leverandør
Ellers går MK-godkendelsen fløjten, og så er det ikke lovligt.bb, horsens07/02-2007
Svar
Køb LIP - det virker og er MK-godkendt,,,,,,, ,,,,,,13/02-2007
Svar
Køb Gluemaster - det virker og er MK-godkendt
Gert, Silkeborg16/03-2007
Radiator / Konvektor.
Spørgsmål
Vi sidder og kigger på radiatorer da vi skal have en ny.
Inde på en Vvs hjemmeside står de både under radiator og konvektor...hvad betyder konvektor?
Danie, Tranekær07/02-2007Svar
De betyder at du bør ringe til en vvsinstallatør.VVS, installatøren07/02-2007
Svar
Morsomt....men det blev jeg ikke meget klogere af...
Findes der en herinde der er lidt mere seriøs, og vil forklare hvad forskellen er?Danie, Tranekær07/02-2007
Svar
Konvektion er det der sker når lufen rotere i rummet, konvektorer er radiatore som er udstyret med tynde bølgede lameller imellem pladerne på radiatorene. En radiator med konvektor giver mere effekt end en uden.
Peter, Frederiksværk07/02-2007
Svar
Mange tak for svaret, nu ved jeg hvad jeg skal kigge efter.
Danie, Tranekær07/02-2007
Bad og køkken
Spørgsmål
Hej - jeg ville høre om der er regler for om et badeværelse må støde op til køkken? Vi overvejer at købe hus og i huset er der badeværelse, lille gang og så køkken. Vi ønsker at medtage gangen for at gøre badeværelset større. Jeg mener reglerne er lavet om og det derfor er lovligt, men jeg er ikke sikker. Og jeg har ikke kunnet finde et sted hvor jeg kan læse om de regler!? Er der nogen der kan hjælpe med svar? På forhånd tak :-)
Merete Kofoed Jørgensen, Sønderborg06/02-2007Svar
Ja, det er rigtigt, der må gerne være direkte angang fra bad til køkken eller opholdsrum iøvrigt.hpox, Århus06/02-2007
Trælægter i badeværelse?
Spørgsmål
Hej!
Jeg er ved at få lavet badeværelse og har en håndværker til at udføre [link fjernet] vil spørge om det er godt nok og om det er lovligt at han har sat trælægter op til vådrumsgips? Loftet er kun 1 gange 2 meter ca....Er lidt usikker på om stål lægter er bdere og stærkere nu det er vådrum også ang fugt eller trælægter er godt nok?
Michael, Brønshøj06/02-2007Svar
Hvis det kun er loftet, så er der ikke nogen
specielle krav.
Hvis det er skeletvægge, så skal lægtedimensionen være min. 45x70mm, og pladetypen bestemmes af den endelige vægbeklædning.bb, horsens07/02-2007
Svar
Afhænger af loft højden,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,13/02-2007
Fjernelse af fliselim på gasbeton
Spørgsmål
Hej
Jeg er igang med renovering af badeværelse, og skal i den forbindelse have fliser af vægge, da der ikke skal være fliser mere. Er der nogen som har et bedre råd end majsel til fjernelse af den gamle fliselim, det er jo et omfattande arbejde
Anders, Kalundborg06/02-2007Svar
Spartel væggene bb, horsens06/02-2007
Svar
Slibe det væk eller brug en mejsel.Raahauge, Kgs Lyngby07/02-2007
Svar
Brug en vægsliber med diamantskive, den kan lejes.
Det støver.Herluf, Vallensbæk10/02-2007
Svar
Brug en karborando sten,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,13/02-2007
Næste side »« Forrige side