» Stil spørgsmål
Debatforum
Badekar
Spørgsmål
er det muligt at reparere et gammel badekar? Kan der givet et nyt lag emaljering?
Tak for dit svar.
Inge S.
Inge S., 2300 Kbh S.24/03-2006kan klinkerne males
Spørgsmål
Hej.
Min mand og jeg er nu blevet lykkelige ejer af et hus fra ´72. Huset står som oprindelig stand, hvilket betyder fornyelse. Vi har dog ikke råd til at istandsætte alt på en gang og derfor vil vi gerne høre om det er muligt at male klinkerne på badeværelset- Hvad maling skal der købes og hvor lang tid holder det? og hvis det kan males, hvad skal det så vaskes i inden de males?
signe, Aalbog23/03-2006Svar
klinkerne skal vaskes af i grundrens derefter i rent vand. Grundes med træ og metalmaling 1 gang samt males med træ og metal maling.
Hvis i ønsker at fliserne forsvinder kan i bruge multipuds, det kan stå råt eller i kan vælge at male det. Materiale kan findes i alle byggecentre på begge produkterAnnette vinter, Nykøbing26/03-2007
spabad
Spørgsmål
Hej.
I forbindelse med mit badeværelsesprojekt vil jeg høre om nogen har gode råd / erfaringer m.h.t. spabade.
[link fjernet]. luft- eller vandmassage? varmelegeme eller ej? indmuring? fabrikater? forhandlere? Jeg ville være meget taknemmelig, hvis nogen ville dele deres erfaringer.
Per, s2ft@hotmail.com23/03-2006brugsvand og faldstamme.
Spørgsmål
Hej. ER det lovligt at føre faldstamme og brugsvands afløb sammen på en første sal, så man kun har et rør til kloaken..???
lh, rødovre21/03-2006oprensning af oliebeholder.
Spørgsmål
hejsa.. Er der nogen der ved om jeg kan oprense min galme oliebeholder, så den kan graves ned og bruges til regnvandsbeholder??? læste om et tippet i et have blad..
lars, rødovre21/03-2006Næste side »« Forrige side