VVS Guiden - Byggeri.dk - Alt om vvs

Byggeri.dkVVS Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

rengøring af Hved Detikke

Spørgsmål

Hejsa. Jeg har en bror som har Hved detikke i badeværelset på væggene, hvordan for han det rent,den tidlige bruger har ikke holdt pæn.
Venlig Hilsen
Lissy.lissy andersen, herning08/06-2013
Svar

og hvad er Hved Detikke så lige??Jesper, Odense10/06-2013

Svar

Det er en speciel Cau plade som er belagt med Falunplast oven på brasiliansk Hungersnød. Skal bare afvaskes med Urinsyre 0,32% opløsning. Go,, Fornøjelse11/06-2013

Temperaturudsving på badevand

Spørgsmål

Hej Forum

Jeg bor på indre Frederiksberg, på 4 sal i en ejendom fra ca. 1910.

Gennem det sidste problem har vi oplevet at der er meget store udsving på temp. af vores badevand. Vi har gjort alle de sædvanlige krumspring med udskiftning af bl. batteri, tjek af egen rørføring og talt med andre i vores "streng" af vandet.

Der er ikke andre der har problem i nær samme grad som os.

Problemet mindskes når vi bader med stort vandtryk, men ved lavere vandtryk veksler det mellem rigtig koldt og brændende varmt.

Nogle forslag? Rasmus Pedersen, Frederiksberg08/06-2013
Svar

Hvis der sidder en "vandspare"-indsats i blandingsbatteriet så prøv, at fjerne denne. Jeg havde selv samme problem her på [link fjernet] på Nørrebro og det løste problemet. Jacob, København N10/06-2013

Væghængt toilet

Spørgsmål

Kan et indbygget hafa moon skyllesystem/cisterne der skyller med 3/6 liter bruges til et ifø sign art væghængt toilet der er beregnet til 2/4 liter skyl. Vil der være plads nok til vandet i skålen?
Mvh Orlaorla, brønshøj28/05-2013
Svar

nej toilettet vil højst sandsyneligt blive overfyldt og løbe ud på gulvet,hans, værløse29/05-2013

Svar

det var da det værste fis jeg længe har hørt hans,!!!! om så cisternen er på 1000000000000 liter ville toilette da ikke blive overskylt vandet vill da blot løbe ud i "bunden" eller afløbet. de 3/6 liter i cisternen han snakker om har jo ikke noget med toiletskålen at gøre så NEJ vandet vil/kan ikke oversvømme dit toilet... såå ja du kan godt brude en 2/4 toiletskaålfrost, nord31/05-2013

Svar

i så fald vil der blive en forskel på vandmålerstanden og afledningsafgiften,,hans, værløse31/05-2013

Svar

det er ikke sikkert at pakningerne i toiletskålen kan klare den øgede vandmængdeviggo, kbh01/06-2013

Svar

Afledningsafgiften afregnes på baggrund af vandmåleren. Så det er noget fis med forskellen.,, ,04/06-2013

Svar

Hej Orla

Der er rigelig plads til al vandet. Det render ud efterhånden som
skålen bliver tømt. Du skal kun være glad for den øgede vandmængde
cisternen skyller med. Så kan du undgår stoppede rør. Vandet er kun med som et transportmiddel for affaldet i skålen. Hvis du har offentlig kloakering er det ikke noget problem. Hvis ikke du har, skal du kun tømme din Trixtank noget oftere.
Det er kun hvis røret ude i jorden er stoppet, at vandet kan stige i
skålen. Glem alt det andet.
Jan, Holbæk04/06-2013

Svar

Nu kender jeg ikke så fandens meget til hafa moon cisterner. Men på de fleste typer af skylle garniture kan man selv indstille skyllemængden.

Kan man ikke det på hafa moon så er det ikke det helt store problem da den overskydende vandmængde vil løbe i afløbet.

Men prøv at tjekke om svømmevetilen kan indstilles på dit hafa moon
clarke, kbh08/06-2013

cirkulationsrør med pumpe

Spørgsmål

Hej. Jeg har lige fået uddkiftet min gamle gennemstrøms vandvarmer med en Redan Akva Lux II. Pga meget lang ventetid med varm vand. Af samme omgang blev den gamle cirkulations pumpe ombyttet da den ikke virkede. Den nye er en Grundfos comfort up15-14 ba pm.

Problemet er at den kører konstant når den er på adapt eller på temperatur. Når man tænder for det varme vand slukker den efter lidt tid, hvorpå den tænder igen når rør bliver kolde.

Der er varm vand, men det kommer først efter 1 minuts tid. Selve forsynings røret fra varmeren op til tappestederne er ca 22mm udvendig og 18mm indvendig og galvaniseret. Der hvor retur røret kommer på fornynings røret er der monteret noget som hedder en "lyn tee" (tror jeg) og der bliver retur røret til pex og af hvad jeg kan måle mig til er den udvendig 12mm og på slangen står der linpex 12x2.

Kan det være at grunden til at comfort pumpen kører hele tiden? Altså at retur/cirkulations rør er mindre i størrelse end selve forsynings røret?

Er der nogen som har et bud?
Tak
Mvh
Leif.

Kan drt have nogetLeif M, Randers20/05-2013
Svar

Glem lige sidste sætning:-) min telefon er ikke nem at skrive på..Leif M, Langå20/05-2013

Svar

Har du fjernvarme ?
Tiden der går før vandet bliver varmt afhænger af den mængde vand der skal flyttes før det varme vand når frem !
Cirkulationen virker ( forhåbentlig) jo kun på dine interne rør.
Hvis varmeveksleren ikke er skruet tilstrækkeligt højt op, så skal du jo også tømme stikledningen, inden du får varmt vand ind til tappestedet.

Cirkulationspumpen skal jo køre hvis vandet i rørene skal holdes varmt. Hvordan er dine rør i det hele taget isoleret ???
For mig lyder det til at du enten komme til at betale for varmetab eller el. Men du kan jo prøve at regulere cirkulationspumpen ned indtil i ikke synes komforten er tilstrækkelig dvs. for lang tappetid.

Henrik, Nn, nn,20/05-2013

Svar

Det er fjernvarme jeg har. Rørene er isolerede, der hvor man kan se dem. Ved ikke om det har noget at sige, men det hele er installeret nede i kælderen.

Grunden til mit spørgmål er bare at Grundfos reklamerer med varmt vand på få sekunder når pumpen monteres. Der går dog stadig 1 minuts tid.

Mvh
LeifLeif M, Randers20/05-2013

Ang varme + tryk i vand

Spørgsmål

Hej kære vvs-mand, mig og min kæreste står i vores nye lejlighed, der er MEGET LIDT varme i vandet i køkkenet, det bliver ikke mere end lunket og er meget svært at vaske op i. Vores udlejere siger at de har været nede at skrue op for vandet, men der er ingen forskel. Derudover så er der virkelig ikke særlig meget tryk i vores vand i bruseren, hvis man holder den lodret op med hovedet falder vandet bare lige ned.
Vi vil hører om du kan fortælle os, om det er os der sidder med esset på hånden? Kan vi KRÆVE noget ang. det her med vandet, og i det tilfælde, hvad kan vi så kræve?

jeg håber meget du vil svare, da det er et kæmpe problem for os, og det har virkelig ødelagt vores drømmelejlighed.Mille Maria bundsgaard, Silkeborg16/05-2013
Svar

Ejendommens installationer vil normalt skulle dimensioneres for en temperatur på 60 grader ved produktionsstedet - altså i jeres tilfælde nok en varmtvandsbeholder i kælderen ?
Temperaturen ved tappestedet i køkkenet må normalt ikke blive så høj at man kan skolde sig på det dvs typisk max 50 grader. Det er hvad man kan finde i bl.a. Ds469 og DS432.

Men på vandets vej til tappestedet i køkkenet eller badeværelset skal det jo nok igennem mange meter rør, hvis rørene ikke er isolerede og delvist tilstoppede af kalk eller andet, så kan man opleve det i beskriver.
Det kan selvfølgelig ikke konkluderes via internettet. VVS-installatøren må i gang med at søge efter hvad der kan gøres for at forbedre situationen.Henrik, N, nn,17/05-2013

Svar

Har I prøvet at fjerne amaturen og rense siene derinde? Hvis den varme del af amatoren er tilkalket kommer der intet varmt vand ud...er der også snavs mv forværrer det problemet. Vi har oplevet noget lignende men efter gennemgan af amatur mv fik vi dejligt varmt vandLone, Brøndby18/05-2013

Næste side »« Forrige side