VVS Guiden - Byggeri.dk - Alt om vvs

Byggeri.dkVVS Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Solvarme

Spørgsmål

Jeg får et drivhus udenpå en sydmur.
Kan det svare sig at forvarme koldt vand i sorte vandrør indeni drivhuset ?
vh c.Hansen, Odense09/01-2001
Svar

Du skriver ikke, hvad der er for noget vand du vil forvarme, men det er vel brugsvand.....
Nej, det ville nok ikke være besværet værd, da du jo ikke kan "gemme" varme og du således kun får kortvarig glæde af det varme vand.
Skal det gøres effektivt skal du bruge en buffertank på flere hundrede liter at absorbere varmen i og så recirkulere om drivhuset i et lukket system.
I alt en bekostelig affære.
Jan Achmann, Viby Sj.12/03-2001

tætning

Spørgsmål

Vi har fået nyt badeværelsesgulv(svejsbar vinyl) og i den [link fjernet] vi den nederste række fliser for at få gulvbelægningen op ad væggen sådan som man gør.. MEN da jeg fjernede de nederste fliser fulgte den glasvæv og membran(ceresit) med fliserne af...nu står vi med en bar gipsvæg....hvordan gør jeg den vandtæt igen... således at jeg kan klæbe fliserne på igen
TAK Henrik Hansen, 8340 Malling07/01-2001
Svar

Køb et vådrumsbehandlingsprogram i nærmeste trælast. Murermester Stig Rasmussen, Frederiksberg13/01-2001

pillefyr-stokerlau

Spørgsmål

konstruktionstegningerlau kristensen, sindal07/01-2001
Svar

har bu set på [link fjernet]
om byg selv stokerR.skjernaa, V. Hæsinge19/02-2001

Fjernvarme contra oliefyr

Spørgsmål

Vi skal totalrenovere vores hus. I den forbindelse ønsker jeg skifte vores ældre oliefyr ud med fjernvarme. Skal rørene og radiatorerne skiftes og hvad er cirkaprisen for en en sådan [link fjernet]. Huset er 130 kvm. Torben Madsen, Holte03/01-2001
Svar

det er normalt ikke nødvendigt at skift rør og radiator. men det koster at få lagt fjernvarmen ind. kontakt evt. fjernvarme selskabetR.Skjernaa, V.Hæsinge19/02-2001

Vandrør i lecagrus

Spørgsmål

Vores hus, som er bygget i 1969, har alle vandrør (brugsvand og fjernvarme) liggende uisoleret i lecagrus.
Vi har nu fået en vandskade på det varme brugsvand, hvor røret er tæret op, og der er løbet store mængder vand ud i kanalerne med lecagrus.
Jeg har hørt at netop vådt lecagrus kan forårsage tæring på vandrørene når de ligger ubeskyttet.
Så vidt jeg ved er det ikke tilladt at lægge rørene på denne måde idag.
Mit spørgsmål er, om jeg kan kræve af forsikringen, at de renser hele kanalen for vådt lecagrus og lægger nye rør ned efter de nutidige forskrifter (og havd er det).
P.S. Vi har udvidet rørskade forsikring.Bjarni, Aalborg26/12-2000
Svar

Jo, forsikringen skal bringe det i orden efter nye regler..

Mvh
ThomasBThomasB, Hørsholm27/12-2000

Næste side »« Forrige side