VVS Guiden - Byggeri.dk - Alt om vvs

Byggeri.dkVVS Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Maling på vinyl

Spørgsmål

Er der nogle der ved om det er holdbart at male ovenpå vinylbeklædte vægge på et badeværelse og i givet fald, hvilken slags maling der skal bruges?Lene Henriksen, København V02/08-1999
Svar

Det er da muligt.
Vask væggene med eddikesyre,vask efter med rent vand.Køb en alflex Hæftegrund hos Flugger og mal 2 [link fjernet] sidst så mal med en Deksoplast25, også et produkt fra flugger, det er ev virkelig slidstærk maling, der kan holde til det våde miljø. Jeg har selv erfaring med selv samme opgave.
HUSK Rengøringen er VITAL, hvis det skal holde.
M.H.V Malersvenden Dennis Zangger, Frederikshavn14/09-1999

Ny indsats i gammelt badekar eller ny emalje

Spørgsmål

Hvor henvender jeg mig, hvis jeg vil have ny emalje i vores gamle badekar eller kan det bedre svare sig at få en ny indsats til badekarrret, og hvor får man råd og vejledning til det?

Bindseil, Frederiksberg C25/07-1999
Svar

Du kan selv emaljere dit badekar. Pris Ca. 600,-. Et nyt koster Ca. 2100,-. Prøv at kontakte mig på mit arbejde, tlf. 86 82 89 99.Kjeld Madsen, Silkeborg26/07-1999

Økotoiletter

Spørgsmål

Ved I hvor økologiske toiletter forhandles? hvor jeg kan få mere materiale om dem?Hanne Jensen, Roskilde22/07-1999
Svar

Hej
Prøv at kikke på følgende:

[link fjernet]Rene´, Hornbæk01/11-1999

Eget vandværk

Spørgsmål

Hvordan får jeg et jævnt tryk på vandet fra min egen boring?Lars Petersen, Skibby04/07-1999
Svar

Grundfos har vist en pumpe, der kører hurtigere, hvis trykket falder
C., København Ø26/08-1999

Hvilket oliefyr skal vi vælge

Spørgsmål

Vi står for at skulle udskifte vores fastbrændselsfyr med et oliefyr. Vi mangler nogle råd vedr. valg af oliefyr. Vores kriterier er: Rimelig pris. Høj udnyttelsesgrad. Det behøver ikke være specielt pænt eller lille, da fyret skal stå i et rum hvor vi ikke normalt færdes til daglig. Det vi selv er kommet frem til er fx. Tasso 20msmodul. Vores hus er 125 m3 og mellemisoleret.

Allan Farinsen, Dybvad04/07-1999
Svar

Evt. en støbejernskedel m. effekt på 25-35 kw (Ferroli), monteret m. pladevarmeveksler. En godt isoleret skorsten er viktigt. Et rigtigt godt oliefyr er Termo Tech (Shell), monteret m. en dyse på 0,60 gallon. Prisen på dette vil typisk være ca. 18.000 uden skorsten.Erik Jensen, Tvøryri, Færøerne19/08-1999

Næste side »« Forrige side