VVS Guiden - Byggeri.dk - Alt om vvs

Byggeri.dkVVS Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Revner i badeværelsesfliser pga. sætningsskader

Spørgsmål

Vi efterlyser en idé til en smart reparation af en lodret revne i en række fliser i vores badeværelse. Huset er fra 1987 og har mursten yderst og gasbeton-elementer inderst. Elementerne har 'trukket' sig og det har medført revner flere steder i huset. I badeværelset er en hel række fliser revnet fra gulv til loft. Vi har ikke kunnet finde nye fliser af samme type, og da revnen sidder lige bag toilettet kan den ikke dækkes med en spejlrække eller lign.Anette, 25/02-1999
Svar

Du kunne gøre, som vi har gjort. Sætte nogle nye fliser op, som enten matcher eller er kontrast til de gamle.
Det kan faktisk laves, så man tror det har været meningen at lave en forskel/mønster fra starten.
Eric, Fr.værk31/08-1999

Svar

De fliser som er revnet kan byttes med spejlfliser de kan placeres hvor du vil bare sig at det er planlagt nøje hvor de er placeretCarsten, Nr-Åby28/12-1999

Vand i badeværelset

Spørgsmål

Jeg er igang med mit eksamensprojekt og jeg har problemer med at finde ud af hvordan man kan beskytte væggene mod vand, idet jeg ved, at fliser ikke er nok. Jeg vil også gerne have vandskuret murstenene på ydersiden af brusekabinen, men jeg ved ikke hvordan man samtidig beskytter mod fugt.Nikolaj Ruby, Lemvig25/02-1999
Svar

[link fjernet] Alfix har en gummihud som er vandtæt få en brouchure hos tømmerhandleren
Morten, Frederikshavn09/03-1999

Kalk i fugerne mellem badeværelsesfliser

Spørgsmål

Jeg mangler et godt råd til at få renset mellem fugerne på mit badeværelse. Fliserne er turkis og blå og fugerne er sorte.Jan Olsen, Thisted25/02-1999
Svar

Der findes et produkt ved navn KF Grout Cleaner der løser opgaven perfekt. Info tlf. 86 222 111Eric Pagh Bruun, Århus10/12-1999

Ventilation - varmegenvinding

Spørgsmål

I forbindelse med istandsættelse af vort hus, har vi fået tilbud på 2 forskellige ventilationssystemer. Den ene skal tilkobles bestående varmeanlæg, så den friske luft kan opvarmes, hvis udetemparaturen er lav. Det andet firma siger, at det ikke er nødvendigt med supplerende varme, da den har en virkningsgrad på 85-90 %. Er der nogen, som har kendskab til genvex - og evt. kan give et godt råd om hvad der er bedst?

Else Heltoft Videbæk, 24/02-1999
Svar

Der kan være stor forskel på ventilations-systemer med varmegenvinding. De traditionelle små-systemer benytter en enkelt krydsvarmeveksler af [link fjernet]. aluminiumsplader. Andre benytter mere specielle konstruktioner eller flere varmevekslere i serie for at få virkningsgraden op.

Det har stor betydning for energi-forbruget om virkningsgraden er på 90% eller kun 70%.

Hvis virkningsgraden er lav, skal der investeres i eftervarme-flade for at indblæsningsluften ikke bliver for kold og giver træk. Installation af varmerør/el på loftet er ikke billigt og driften af varmefladen skal betales fra nu af og i al evighed.

Derfor kan det godt betale sig at se sig om efter et anlæg med høj virkningsgrad selv om det måske er lidt dyrere.

Prøv at kigge på Covent, der benytter samme system som store klimaanlæg. Prisen er særdeles rimelig og installation er helt ukompliceret.

Forhandler: EMJ, 75 56 12 88.Peder Bennedsen, Vejle26/02-1999

Svar

hej Else
idag laver næsten alle modstrøms væksler (høj virkningsgrad ca.90%) vælg en af disse typer, Covent er en såkaldt entalpi væksler den bruger fugten fra "udluften" til at varme "indluften" op med der med kommer noget af fugten med ind igen.
vælg en af disse firmaer:
Genvex
Exhausto
Air vex
eller nilan

J Olesen, Kolding24/01-2002

Fjernvarme, returtemperatur

Spørgsmål

Hvordan kan jeg sikre en lav returtemperatur på fjernvarmen. Findes der en termostat, som kan hjælpe med at kontrollere returtemperaturen. Hvilken effekt har en trykfifferensregulator? Henning Klint, Odense S24/02-1999
Svar

Ja, Danfoss har en returvandsthermostat.
Hvad er en trykdifferensregulator ?
C., København Ø26/08-1999

Svar

Det kan en hardcore VVS-ingeniør som jeg skrive flere sider om - men du skal få den hurtige version.
gamle 1-strengede varmeanlæg har en meget dårlig afkøling, som det kan være svært at forbedre. Men jeg går ud fra at du har et 2-strenget anlæg.
Det gælder om at have så store radiatorer som muligt. Gamle radiatorer er ofte for små, da de er dimensioneret til meget høje temperturer. Stil alle radiatorventiler ens så der er lige meget/lidt varme på alle radiatorer. Din varmtvandsbeholder (?) skal være opbygget så den giver en god afkøling. En gammel liggende varmtvandsbeholder dur ikke. Brugsvandscirkulationen skal føres ind i beholderen det rigtige sted. Der skal være en god regulering af fremløbstemperaturen, det kræver en regulator og en korrekt dimensioneret reguleringsventil.
En differenstrykregulator holder samme trykfald over [link fjernet] en reguleringsventil. Det betyder at reguleringsventilen regulerer lige godt selv om fjernvarmetrykket varierer. Det kan være en god ide med en DP-regulator, men det skal vurderes i det konkrete tilfælde.
Det var den korte version! Michael, Vallensbæk01/10-1999

Næste side »« Forrige side