er stolperne af plastic.? eller metal,?kell, farum13/07-2012
Stolperne er af metalIrene K., Fårevejle16/07-2012
Selvskærende skruer er mange ting!
Gipspladeskruer er "selvanborende" fordi de er så spidse at de selv laver hullet.
Men andre selvskærende skruer kræver at der bores et hul. Enten i det emne der skal fastgøres og i det emne man fastgør i.
Er du sikker på ad du har de rette skruer?
Men normalt kan man altid forbore et lille hul således at skruen nemmere kan få fat.
Lav en test!Morten Sørensen, Sønderborg11/07-2012
Lim gipsen på det er meget nemmere, ellers skal der bruge gipsskruer til kraftigt stål, disse har borespidser nemlig.
[link fjernet]René Koluda, Kirke Helsinge11/07-2012
Nu ved jeg ikke lige, hvad "Geberit" er for noget, men brug da lige et minut
på knaufdanogips, eller på djævleøen, gyproc. :-)
gider ikke linke. realisten, danmark11/07-2012
Hvis "realisten" ikke ved hvad Geberit er, så har han/hun næppe den store viden på området.
Og er nok heller ikke værd at høre meget efter.
[link fjernet]Henrik, Nn, nn,13/07-2012
Jeg følger lige med i denne tråd. Interessante spekulationer, I gør jer. Jeg arbejder med douchetoiletter .
- Sofie
Sofie, Østerbro05/03-2019
Mørtel først ja, mørtel kan nemt fjernes i fugerne inden den hærder op.
Brug evt. bagstop til at fylde revner hvor der ikke skal mørtel i, så er det nemt at fjerne dette igen inden silikone fugerne ilægges, som dog også skal benyttes bagstop eller fugeslib / tape bagtil.
[link fjernet]René Koluda, Kirke Helsinge06/07-2012
Hvor ikke bare smide samme vinyl på sådan en plasticfront så, så passer det hele sammen jo...;)
[link fjernet]René Koluda, Kirke Helsinge03/07-2012
I kan lave et træpanel evt med ceder i klink eller hårdtræ i terrasseplanker. Monter to 32x32 lister i hver ende af badekaret, og skru brædderne på. på hjørnet af badekaret, laves en samleliste i 32x32, monter en gummidup under den, og skru beklædningen på den også. Lad det hele svæve 1, 5 cm over gulvet. Preben, Roskilde06/07-2012
Super ide Preben, kunne sikkert se rigtigt godt ud...:)René Koluda, Kirke Helsinge06/07-2012
Tak for gode ideer. Har lidt svært ved at se hvordan træet kan bøjes/bues på den runde side af badekarret... Er det tynde stykker træ??
Super fedt med input ;-)Vibhive, Aabenraa06/07-2012
Min fejl - gik ud fra at det var med udvendigt hjørne. Det er en lang bue ik?
Så skal brædderne nok monteres lodret - og der har jeg ingen bud på hvordan!Preben, Roskilde06/07-2012
Jeg følger lige med i denne tråd. Interessante spekulationer, I gør jer. Jeg arbejder med douchetoiletter .
- Sofie Sofie, Østerbro05/03-2019
Ja da.nn, nn30/06-2012
Det gør der ja. Men tal med din lokale fagmand. De har tit styr på hvor du kan købe det, hvis du ikke kan købe det hos dem.
Sasa Kovacevic, Aarhus30/06-2012
Det kan du bla. få her...:)
[link fjernet]
Også får man ikke bedre service...:)René Koluda, Kirke Helsinge01/07-2012
Det ser flot ud . vi har haft det i mange årGrethe Nielsen, Fjerritslev05/07-2012