Hvilken type og størrelse var den gamle radiator og
Hvilken type og størrelse er den nye radiator ?
På et et-strengs system skal der ikke meget til for at ændre indreguleringenHenrik, Nn, nn,28/11-2011
virker radiatoren eller virker den ikke?henning, hundested29/11-2011
Tak for hurtige svar:
Den gamle radiator radiator var med et 1/2 tomme rør på både tilgang og afgang.
Den nye radiator er nøjagtig samme mål i rør. Demme radiator virker fint.
Men en helt anden radiators retur rør har jeg ikke fået gang i. Radiatoren bliver varm - men retur røret forbliver koldt. Sådan har det ikke opført sig før.
Tak for oplysningen om at der ikke skal ret meget til for at ændre indreguleringen på et et-strengssystem.
Men skal jeg prøve endnu engang som ved radiator skifte, at taget al vandet af og så prøve at blæse trykluft igennem som jeg har gjort før? Eller flytter jeg så bare et eventuelt problem igen?
Mvh
HenrikHenrik W, Østbirk29/11-2011
Du skal selvfølge altid sørge for at dit varmeanlæg er rent og fri for snavs og luft.
Og det er heller ikke for at tage modet helt fra dig, men et et-strengs anlæg kan være noget "djævelskab" at gang i igen.
Sæt du bare en 3-4 timer af på lørdag.Henrik, nn, nn,29/11-2011
det er sikkert overboen der vasker sig med en 20 bars industri højtryksspuler, giv ham nogle tur kort til en vaskehal og se om det hjælper.benny, blåovre25/11-2011
Har du undersøgt om din underbo, hvis du har sådan en, har samme problem når du bruger vand? Umiddelbart lyder det til, at trykket fra vandforsygningen er forhøj. I har sikkert en cirkulationspumpe eller booster et sted som står for højt. Det er faktisk sådan, at hvis en cirkulationspumpes hastighed fordobles, 4 dobles tryktabet som så kan resultere i støj. Tag er sugerør og pust lige så stille i det og du vil intet høre. Puster du der i mod alt hva du ka, øges modstanden og du vil høre en susen fra sugerøret :o) Christensen, Aalborg26/11-2011
Hej fra www.design4home.dk
Det lydet lidt som om din overbo har investeret i et billigt Kina blandingsbatteri.
Jeg husker en gang jeg skulle skite et blandingsbatteri for en ven der havde købt det i jem &fix. Da jeg åbnede for vandet sang rørende i hele ejendommen.
Den blev fluks pillet ned igen og et ordenligt bateri blev fremskaffet.
oa, Herfølge21/12-2011
Vi fik fjernet vores af en vvs der lavede en del andet på vores badeværelse. Han fjernede hele bidet og proppet rørudgangene til. Vi satte en reol op for at skulle disse udgange og det ser fint ud. Det virkede ikke særlig kompliceret. Men det efterlader muligvis også huller i gulvet, fra skruerne der fastgjorde bidet til gulvet.Lone, Brøndby23/11-2011
Hvad er lige spørgsmålet, arbejdet er jo udført?realisten, danmark23/11-2011
det er nemt og tager et par timer.børge dryp, sjælland24/11-2011
Hvem vil dog nedlægge et bidet?
Jeg begræder efter flytning tabet af vores bidet. Har ikke plads her, men bruger et bidetfad. Bevares, det kræver tilvending at vaske rumpen efter toiletbesøg, men skønt med en ren bagdel.Treg Finkelstam, Vaskby29/11-2011
Kravet er at det skal holde....C.Ment, Imørtlen23/11-2011
KronospanSe vores brochure her
VVS ComfortLandsdækkende VVS-kæde med butikker og udstilling