Hvad består væggen af i dag ?
www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland27/08-2011
3 vægge er mursten og den 4 væg er legablokke(ydervæg). Alle vægge er omhyggeligt afrensede og jeg har fyldt eventuelle huller ud.Grethe Nielsen, Fjerritslev28/08-2011
Så kan du godt nøjes med 1 lag gips, men jeg ville da pudse væggene op i stedet for....:)
www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland28/08-2011
Jeg kan godt pudse væggene, men jeg så det pludselig som om det var nemmere og meget lige med gips. Nogle/noget af væggene skal beklædes med filt og der skal jeg jo fuldspartle pudsede vægge. Derfor synes jeg gips kunne være læsningen. Jeg prøver både at gøre det nemt og samtidig vil jeg gerne gøre det der skal til.Grethe Nielsen, Fjerritslev28/08-2011
Og gipsvæggene skal også spartles af flere gange, og koster også x antal kroner pr. m2, gips er måske nemmere, men da det også skal spartles osv.. tror jeg ikke der er en den store forskel i arbejdet alligevel.
Jeg ville vælge at pudse væggene op, det ved man hvad er, også kan man jo altid rullespartle væggene, det er noget nemmere end at skulle trække alt det spartel på i hånden...;)
www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland28/08-2011
Ja, du har ret i at det er nemt at rullespartle. Jeg har prøvet atfortynde alm. sandspartel med vand og rullet det på med en alm. rulle. 2 gange "rulning" og derefter det tyndeste lag skrabet sandspartel og væggen er lige til at finpudse. Billigt- det tog tid at tørre, men var hurtigt at smørre på(det skulle jo lige prøves!). Jeg ved ikke hvor jævn den færdige rullespartling er, men måske er rullen speciel.
Tak for dit svar, det giver mig den sikkerhed, som jeg mangler når jeg bevæger mig ud i noget nyt.Grethe Nielsen, Fjerritslev28/08-2011
Var så lidt...:)
Ja, rullen er lidt speciel til spartel.
www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland28/08-2011
Vådrumsgipsplader er kun godkendt med 2 lag, så ud fra det er en 1 lags løsning en "ikke godkendt konstruktion"www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev04/09-2011
Ingen, hvis ikke der er afløb i selve rummet den står i.
www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland27/08-2011
Det ved smeden der skal laves det, det er IKKE GDS arbejde at rode med fjernvarme.
..., ...26/08-2011
Jeg ville anbefale en hård lodning.
Men det er kun den vvs-installatør, som er godkendt af fjernvarmeværket, der må lave det. (j.f. Rødby Fjernvarme, Leveringsbestemmelser, §6, stk. 7)
Henrik, nn, nn,27/08-2011
Det er lavet af en smed som står på deres hjemmeside.. men havde en anden forbi som mente det var forkert derfor ville jeg lige høre mig inden jeg går videre med det..
kristian, rødby27/08-2011
Med mindre han også er autoriseret VVS mand, så ville jeg nok tro at personen der har lavet arbejdet, har mere styr på det end en der tilfældigvis lige kom forbi.
www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland27/08-2011
Det er ikke normalt at pex-rør kan tåle 140 grader.
Faktisk har de fleste fabrikater svært ved at klare 90 grader kontinuert.
Check producentens mærkning MEGET grundigt før du anvender pex-rør.Henrik, nn, nn,25/08-2011
1 dør.
Det er mange år siden at der skulle være 2 døre. Det var den gang et toilet blev anset for et uhygiejnisk rum. Sådan er det ikke i dag. Nu er det bare snavset, måske.Finn Hygiejnenn, Skalborg20/08-2011
Jeg takker for svaret.Jes , Helsingør20/08-2011
KronospanSe vores brochure her
VVS ComfortLandsdækkende VVS-kæde med butikker og udstilling