Hej Peter.
Mit bedste svar på dit spørgsmål, er ret henvendelse til teknisk forvaltning, forelæg dem hvad du ønsker, så skal de nok sige hvad de vil have. Poul Erik Vittrup, Pandrup28/06-2002
havde selv samme problem,men løste det ved at bygge en ny bagvæg. af porebetonplader str.60+40+5cm. pris [link fjernet].flemming sørensen, brøndby11/07-2004
Hej Karin.
Der er en vis tidsbegrænsning for hvor lang tid det må tage, inden det varme vand "skal være i vandhanen.
Hvis jeg var dig, ville jeg kontakte Vvs'eren, da har har en forpligtigelse i at beregne dit nye anlæg inden det monteres.
Poul Erik Vittrup, Pandrup24/06-2002
Jeg mener at tidsbegrænsningen ligger på ca. 15 sek. Hvis ikke det kan overholdes monteres et omløb med en lille pumpe, så har man varmt vand med det samme. Men det koster et lille varmetab, samt strøm til pumpen.
Men det er vist ikke det der er dit problem, 5 min. er meget lang tid. Gad vide om din nye gennemstrømningsvandvarmer virker ??
Morten C. Jørgensen, Heden24/06-2002
Hej Karin
Der er lovgivning på det område du skriver om det findes i Dansk Standar 439 som omhandler vandinstallationer, der står det varme vand skal være fremme inden 10 sek.
Dog kan der være undtagelser i form af sjældent benyttede tapsteder så som bryggers eller gæstetoilet, men slet ikke i nærheden af 5 min.
Du bør nok kontakte en Aut. Gas & Vandmester for at få dit problem løst.Skytte VVS, København NV24/06-2002
Hej Dennis,
Det kan lade sig gøre - jeg har i hvert fald set det gjort! Men tal med en VVS'er om det, for der skal jo også være tryk nok til overboerne, hvilket kan være et problem, hvis I ikke har pumpe på jeres system.
Vær også opmærksom på, at der formentlig skal sættes en forbrugsmåler op på radiatoren.Jan R., Holstebro04/07-2002
KronospanSe vores brochure her
VVS ComfortLandsdækkende VVS-kæde med butikker og udstilling