Hej
Isoleringsmæssigt kan det være ligemeget hvad i vælger, men som grundprincip skal man bruge det underlag som gulvleverandøren foreskriver, da garantien ellers bortfalder.
Pergogulv vil nok føles lidt koldere i sig selv, da det er en kunststofoverflade der er tale om.
www.danskbygningsundersøgelse.dk, Jebjerg25/12-2006
Der er ikke nogen tynd "isoleringsplade" der kan isolere så det kan mærkes.Aksel, Hørning25/12-2006
Hvis det ikke er et spørgsmål om penge giver svaret sig selv. En 20 år gammel installation kan give problemer i morgen eller holde i endnu 20 år. Det er en vudering set ud fra hvor meget i bruger på renoveringen. Kort sagt, det er svært at svare på. Nu er det jo ikke mine penge, så jeg syntes i skal hakke op.Peter, Frederiksværk25/12-2006
trægulv=koben
Beton= lufthammersteen, haderslev22/12-2006
Skær trægulvet op med rundsav, så er det nemmere at få op, og ikke mindst kørt væk.
Betongulvet skal hakkes i stykker, så lej en betonhammer, og få en til at hjælpe med at kører brokkerne ud.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )22/12-2006
I det tilfælde ville jeg ikke spørge nogen, det har man ofte gjort ved forsikringsskader når ikke man kunne finde fliser magen til de gamle.
Men husk afrens grundigt med grundrens og vask efter med rent vand, så de gamle fliser er fri for fedt.
Brug e.v.t. letfix fra alfix og bland noget flexbinder i limen 2,5 liter til 25 kg klæb, så givet det normalt ikke problemer, hvis bare de gamle fliser sidder fast, og det kan du høre ved at banke let på dem med en skrutrækkerskaft, der må ikke forkomme hul lyd nogen steder.j.k., Spøttrup20/12-2006
Uha: jeg er 99,9% sikker på, at man IKKE må blande flexbinder i de i forvejen flexible klæbere, som Letfix tilhører. Men spørg Alfix for en god ordens skyld.Steen, Aalborg20/12-2006
Nej , det er sgu da rigtig..lefix er en flexibel klæber i forvejen, så brug du bare den uden flexbinder.
Beklager fejltagelsen.
j.k., Spøttrup21/12-2006
Brug alfix combifix, (den sorte sæk) den klæber på alt og er samtidig frostbestandig, træk først et lag lim på gulvet maser det godt ned på det eksisterende flisegulv derefter flydespartel hvis det er ujævnt,store fliser kræver plant gulv hvis de ikke skal vippe op med hjørnerne. Flise-mureren, Østervrå22/12-2006
Rigtigt; ingen fugtspærre.
(Dels fordi der er opvarmet hos underboen, dels fordi etageadskillelsen er uisoleret)
Det skader ikke at fuge langs pladekanterne, men det har ikke den store efekt.
Du skal være opmærksom på at ved spånpladegulve må strøafstanden være max. 600 mm.
Se nedenstående link
[link fjernet]
hpox, Århus19/12-2006
Hej!
Tak for det hurtige svar. Jeg har iøvrigt 50cm, eller mindre, mellem alle mine strøer, så ingen problemer dér. Hellere for mange end for få.
Jeg har desuden det problem, at min underbo har dårlig hørelse. Dette gør, at hendes tv er skruet _højt_ op, for at sige det mildt.
Jeg vil selvfølgelig tage en snak med hende om det (hun kan vel få en teleslynge i yderste konsekvens :)), men hvad kan jeg gøre mht. lydisolering? Pt. (dvs. uden gulv, kun beton''en) kan det blive stuevolumen hos _mig_ og det er altså ikke holdbart i længden :(
Det er ikke en option at lave lydisolerende loft i hendes lejlighed, selvom det nok ville være det bedste :(
Kim Voss, Helsingør19/12-2006
Den bedste måde at isolere mod lyden fra underboen er ganske rigtigt et lydloft.
Der er ikke meget du kan gøre, men fugning langs væggen er fint.
Mht. underboen så er der jo lige tid for julegaver. Et sæt stereohøjtalere til lænestolen ville måske komme tilpas!!
Eller du tramper rundt på dit nye gulv - i træsko - et par måneders tid. Det vil helt sikkert gavne din forhandlingsposition!!!hpox, Århus20/12-2006
Kan man ikke ligge et eller to lag gulv gips på betonen. Inden du går vidre. Og evt isolere med Rockwool hårde bats.
Raahauge, Kgs Lyngby20/12-2006
Det er rigtigt at tunge materialer som eks. 2 lag gips vil gavne. Men der er i forvejen et betondæk, måske 185 mm hul-beton-dækelementer hvis det er elementbyggeri. Dvs. at 3 lags gipsplader vil forbedre lydisoleringen med måske 10% hvilket slet ikke vil stå mål med omkostningerne.
Det er muligt at udlægge gulvet som svømmende, på [link fjernet]. Rockwool Gulvplader. Det vil reducere "den luftbårne lydtransmission" men "flangetransmissionen" (via de bærende vægge) vil stadig være der.
Jeg tvivler på at løsningen vil være økonomisk forsvarlig.
hpox, Århus21/12-2006
Tunge materialer vil ikke hjælpe mht. luftlyden (fjernsynslyden fx), her skal du have fat i de lette materialer samt lufttæthed.
Du skal isolere mellem strøerne med alm. mineraluld i et så tykt lag som muligt. Og så skal du fuge mellem spånplader og væg som du selv skriver. Under dit lamelgulv lægger du et parketunderlag uden fugtspærre.
God fornøjelse og glædelig Jul.Thomas, Algestrup21/12-2006
Det er ikke korrekt, Algestrup, du blander trinlyd og luftlyd sammen.
Nedenstående har du Kulturarvsstyrelsens definitioner på de 2 begreber.
Luftlydisolationen er primært afhængig af bygningsdelens vægt og af bygningsdelens tæthed. [link fjernet]. transmitteres lige så meget lyd gennem et 3 cm2 nøglehul som gennem en 1/2-stens tyk væg på 50 m2. Da det sjældent er acceptabelt at forøge vægten væsentligt, er den bedste mulighed ofte at forbedre bygningsdelens tæthed og eventuelt at indbygge dobbeltkonstruktioner.
Trinlydniveauet kan reduceres ved at dæmpe lydens udbredelse i bygningsdelene og ved at nedsætte lydudstrålingen (refleksionen) fra bygningsdelene. Mulighederne her er reduktion af niveauet ved hjælp af bløde belægninger, elastiske underlag for gulve, dobbeltkonstruktioner og indbygning af isolering i hulrum.
Glædelig lydjul
hpox, Århus21/12-2006
Tak for de gode svar. Det lader til, at jeg ikke kan gøre det (meget) bedre end det jeg gør i forvejen (som jeg beskriver i første indlæg).
Hvis der er nogen med yderligere kommentarer skal de være velkomne til at svare - jeg skal nok læse dem!
Mvh, KimKim Voss, Helsingør22/12-2006
Hej hpox,
Du har delvist ret i det du skriver og jeg formulerede mig dårligt og ikke tilstrækkeligt. Det jeg mente var, at tunge materialer ikke altid bidrager lige godt til lydabsorption, her vil mineralulden hjælpe. Ingen tvivl om at det er lufttætheden der skal sørge for luftlydisolationen. Mht. trinlyd så er det ikke i alle tilfælde, at mineralulden hjælper, ihvertfald ikke målbart. Jeg har via mit arbejde fået foretaget trinlydmålinger på et gulv lagt på strøer hhv. med og uden mineraluld. Den vægtede trinlyddæmpning var ens, det var kun ift. frekvensintervallet, at der var forskel. En strøkonstruktion med et blændgulv (fx. spånplade) og herpå et svømmende gulv, adskilt til undergulvet med et parketunderlag, vil i sig selv give en god trinlyddæmpning.
Godt Nytår.Thomas, Algestrup29/12-2006
InterfaceHuman nature - styrke skaber smukt design
KRONOSPANSe vores brochure her
Københavns ListefabrikListekataloget
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.