Passer slet ikke.
Rockwool, (mineraluld) og Sunolitt, styropor) har næsten samme isoleringsevne.
Der laves vist nogel facadeisoleringer med "Flamingo" men går du ind på Sunolitt´s hjemmeside vil du ikke finde nogle anbefalede løsninger for facadeisolering. De anbefaler det nemlig ikke.
Der går Rockwool og Isover derimod. Og de har autoriserede entreprenører.
Iøvrigt forslår 50mm som en skrædder i h......, mindst det dobbelte. Og gerne 150 mm som vil være tjent hjem efter 5-7 år.Benny Svogerslev, Esbjerg03/07-2009
50 mm er spild af penge. Og så skal du bruge mineraluld.gunna quistbo, karlslunde04/07-2009
Hvorfor svarre alle herinde som om de ved alt og afviser alt andet end mineraluld. Der findes faktisk en del alternativer, også til facade isolering!
Dan Andersen, 230009/07-2009
Til Dan. Fordi folk der svare på byggeri.dk er såkaldt private gør det selv folk. Sandheden er at den ene halvdel er tåber der kun kender få snusfornuftige løsninger og den anden halvdel er ansat i de store firmaer og svarer på alt der bare minder om noget der henfører til deres produkter, derfor!!! Peter Thomsen, Århus09/07-2009
Ja man kan ihvertfald godt få det indtryk nogle gange:-)Dan Andersen, 230009/07-2009
Hej Peter & Dan
Det var en slem gang fordomme I lider af.
Hvis I nu begrænder jer til at svare på det I ved noget om, som undertegnede; så ville megen god plads jo være sparet.
Man/jeg svarer ud fra de forudsætninger jeg har, altså erfaring og viden samt evne til at finde de rigtige oplysninger.
Når jeg anbefaler mineraluld er det den sikre løsning, ganske enkelt.
Når jeg ikke anbefaler "Flamingo" er det fordi producenten ikke ikke anviser en arbejdsmetode for facadeisolering. Altså en USIKKER løsning.
Hvis jeg mente at facadeisolering med halmballer og lerpuds var den helt rigtige ville jeg skrive det. Og samtidig anføre at metoden kun er afprøvet i meget beskedent omfang.
Så i stedet for at kloge jer på debatforumets deltageres oprindelse og IQ så kom dog på banen med alle de andre forslag der måtte være til facadeisolering.
(Og gerne så tidligt at vi andre ikke er gået hjem i mellemtiden)
Benny Svogerslev, Esbjerg10/07-2009
tja- styropor anvendes i vid udstrækning til udvendig facadeisolering i f.eks. tyskland hvor de har brugt det i de sidste 30 år og der findes komplette løsninger med styropor og tilhørende pudssystemer fra anerkendte mærker. søg lid på ''''fassadendammung'''' og du vil støde på de ''''tyske'''' løsningermartin, roskilde22/10-2009
Hvis det er en helårsgrund er det et helårshus der ligger på grunden. Med mindre der gør sig lokale forhold gældende.
Der er ikke noget der forhindre dig i at bo i en gammel rønne året rundt og fyre for fuglende hvis det passer dig.
Men der kan være andre krav som tilslutningspligt til fjernvarme eller offentlig kloakering eller andet.
Du bør absolut få en snak med kommunen inden du slår til.
Du kan også slå matriklen op her:www.ois.dk Søren Poulsen, Egå03/07-2009
Det er en helårsgrund med et sommerhus på. Som det er nu er huset kun godkendt som fritidshus.Michael, Hårlev03/07-2009
OK, men et sjældent tilfælde så.
Hvis huset skal isoleres op til bygningsreglementets (BR08) krav for NYE enfamiliehuse skal der udarbejdes energirammeberegning, men regn med 30-40 cm i taget 15-25 cm i væggene og måske 10-15 cm i gulvet. Dertil termoruder.
Jeg forudsætter at det er et træhus.
Hvis der var tale om ombygning af et eksisterende helårshus ville kravene være mindre.
Se her; www.ebst.dk
Det gælder iøvrigt at kravene til indretning af helårshuse ikke gælder for sommerhuse.
Du bør absolut indhente info. hos kommunen om de eksakte krav for at huset kan skifte status.
Søren Poulsen, Egå03/07-2009
Søren, tak for dine svarMichael, Hårlev03/07-2009
Ja for sørnsen.
Træ isolerer nemlig rigtig godt - altså hvis det er tørt.Svenn Dalmose, Hjørring25/06-2009
Tak for svar, ja det regnede jeg også med men blev alligevel i tvivl, det kunne jo være pga. brandfaren at det ikke var tilladt.Claus, Nykøbing F25/06-2009
Armaturet skal være F-mærket for at det må monteres på alm. brandbart materiale.giraffen, kbh28/06-2009
Måske ikke. det kommer an på om du har tænkt dig at isolere forsatsvæggen.
Hvis du isolerer vil det være godt at krasse malingen op med et krassebræt, f.eks. 20 ølkapsler sømmet på et bræt.
Din nye fortsatsvæg med omhyggelig tapet og tætnet 0.20 mm dampspærre vil være langt tættere end den opkrassede maling.Ole Thomsen, Silkeborg20/06-2009
... der render altså også katte rundt på lagerpladser ...gunna quistbo, karlslunde19/06-2009
Så vil jeg under ingen omstændigheder møde den kat....
1,5 batt er næsten gennemvædet, resten lugter kun.
ThomasThomas, 480019/06-2009
Ok
Har lige snakket med teknisk afd på Isover og jo det passer
Når det er vådt lugter det lidt a la kattepis.Thomas, 480019/06-2009
Siger du nu at a la lugter som kattepis......... Det tror jeg mange bliver sure over...InGen TeGninger, Urinstrup19/06-2009
tidligere benægtede Isover at deres isolering kunne lugte... det er noget med at der bruges ko-pis under fremstilling, hvilket der også gør ved rockwool. men af en eller anden grund kan det komme til udtryk ved isover hvis det er vådt.
Af samme grund fravælger og fraråder jeg altid brugen af dette i hulmure, fordi der er risiko for mere eller mindre permanent fugt og dermed lugt til følge. Kender til to aktuelle sager hvor der lugter af urin inde i huset som følge af vægisoleringen!!fisherprice, konstruktions_ingenioer@hotmail.com19/06-2009
Det der gi´r lugten af kattepis er phenol, der bruges som bindemiddel i glasuld. realisten, danmark20/06-2009
Den her streng kunne jeg godt have brugt for 2 år siden, hvor vi flyttede ind i en landejendom, hvor der lugtede ekstremt meget af kattepis. Nogle af værelserne havde været mere eller mindre lukket af. Og trods ordentlig udluftning, vask af gulve med diverse mere eller mindre skrappe midler, så var der især et værelse, der virkelig stank af kattepis. Det resulterede i at vi brækkede gulvet op og lagde nye brædder og erstattede en del del af glasulden (som jo var våd efter mine mange ihærdige gulvvaske) med Rockwool i håbet om at vi nu var sluppet af med stanken. Men ak, den er der endnu. Der ligger jo selvfølgelig glasuld under resten af gulvene i huset......
Så jeg kan helt klart kun anbefale at man finder et alternativ til glasuld, når det gælder isolering, hvor der kan trænge fugt ned, op eller ind i glasulden.
Fra ChristinaChristina, Gilleleje23/09-2009
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
DAFADAFA tætner, dæmper og beskytter
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.