Den der bordt.
Er det fliser eller træliste eller hvad?
Og gummiet er det noget lim eller asfalt, oder was?
1.Måske kan limen skæres af med en Stanly-kniv med langt blad.
2.Og hvis du køber en lille vinkelsliber og monterer en roterende stålbørste på denne, hvad så?. Væggen kan vel spartles hvis der slibes for meget af.
3. Om ikke andet kan du jo hugge gummiet ned med en mejsel og efterfølgende reparere.Kurt Kom Forbi, Skåde Bakker14/03-2009
Hej
Det er faktisk en meget anvendt metode i dag, men selv vil jeg ikke anvende den på grund af den større risiko for revnedannelser.
www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev11/03-2009
Jeg vil direkte anbefale dig at gøre som du her beskriver.
Der er ingen grund til at sætte filt eller væv op. Det giver blot en mere lukket mur der har sværere ved at ånde, og samtidigt en overflade der er langt sværere at reparere så det ikke synes.
Når fuldspartlingen er tør skal du blot slibe og grunde så er du klar til maling. Enhver maling kan binde oven på denne bund.
Alt et sundere indeklime, og en smukkere væg!
Malermester Peter Thylander, Gentofte12/03-2009
med en girafsliberjan pedersen, Fredericia12/03-2009
Hej
Hvad består væggene af?
www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev08/03-2009
Overgangen mellem væg og loft vil som regel altid revne, da det typisk er 2 forskellige matrialer og arbejder uafhængigt af hinanden..
Du har vel Akrylfugemasse i overgangen...
Det revner som regel efter nogle måneder.. Nogle gange før andre gange senere..
På med noget akryl igen og det holder så i de fleste tilfælde..Tømreren., .09/03-2009
Hei,
den ene væg, som er værst, består af 8 træplader som sidder ordentlig fast. Har overvejet at tapesere denne væg, men vil tapetet også revne??????????
Det er ikke mellem loft og væg det revner, (har træloft), men mellem de otte træplader og hvor en gipsplade møder en murstensvæg............. fugemassen revner også...... Trist mor, ikast09/03-2009
Hej
Det burde du kunne finde i din lokale farvehandel.
FSP, Aalborg07/03-2009
Jeg har naturligvis forespurgt hos en stribe af farvehandler, men bliver henvist til forskellige andre butikker som PANDURO hobby-SILVEN ml.fl, men ingen
fører produktet. Derfor henvender jeg mig i dette forumSøren Winther, København K08/03-2009
Måske her; www.hifi4all.dk Hi-Fi, Køge08/03-2009
Hej igen
Ja, det var ikke lige helt så lige til som jeg havde forventet og gav udtryk for i tidligere indlæg.
Dog tror jeg at du kan finde det du mangler ved at følge dette link:
www.alstrom.dk
Lad dig ikke skræmme af de første designs - længere nede på siden findes forskellige "træsorter".
Held og lykke med projektet.
FSP, Aalborg09/03-2009
Ikke en eneste stykke hyldepapir med hyldetræ-look.
Det er dog for galt.Lille Hyldeblomst, Hiawatha10/03-2009
Der er en grossist i Ålborg der har det, firmaet hedder Flaunskjold, du kan sikkert få noget at vide der, du kan også prøve på H.C. Ørstedsvej i Kbh. der ligger en tapethandel som sikkert kan hjælpe. J.R, amager12/03-2009