» Stil spørgsmål
Debatforum
Filsning af murværk
Spørgsmål
Hej
Er der nogen der ved hvordan fremgangsmåden er når man skal filse et ekst. hus, hvor fugen er 8 mm. tilbageliggende. Jeg har hørt at man skal bruge noget der hedder "grundingsmørtel" som man først filser med og dernæst almindelig tyndmørtel som man bruger til filsning. Er der nogen der kan bekræfte dette ?
.... og er der nogen der har et bud på hvad sådan en omgang koster pr. m2 (først grundingsmørtel og dernæst efter et par dage almindelig tyndpuds) ??.
På forhånd tak !!.
Mvh. Thomas
Thomas Hansen, Værløse14/04-2006Fliser på væggene i træhus
Spørgsmål
I mit kolonohavehus ønsker jeg at udskifte de "plastikplader" der sidder på væggene. Gulvet er i svejset vinyl og skal bibeholdes.
Huset er uisoleret. skal jeg vådrumsikre? og SKAL fliserne være frostsikre?
C. Schou-Nielsen, viby13/04-2006Trappeopgang
Spørgsmål
Vi har købet en gammel muremester villa fra 30´erne med en meget smal trappeopgang. Først havde jeg tænkt på at beklæde vægene med gips og tapesere, men blev frarådet, da det meget let ville blive slidt/ødelagt. Måske kunne man opsætte paneler ? Er der nogen, der har nogle gode ideer ? Og evt. links til hjemmesider, med brugbare produkter.
VBS, Ringkøbing12/04-2006træ på et murstenshus
Spørgsmål
Vi overvejer en tilbygning i [link fjernet] træ (70-100 kvm) til vores eksisterende hus som er et murstenshus fra 56 - hvordan ville det se ud, hvis man satte træ på murstenshuset, så det kom til at matche? er der nogen som har erfaring med det? eller er det en total misforståelse.
tak.
Susanne, Birkerød12/04-2006Svar
hej
ej det ville være ærgeligt. Du skulle få muret op i mursten, i samme stil som det eksesterne hus. Det ville være flot. ring 40147847.
Det er ikke så dyrt som man tror.
vh renerene nielsen, ølstykke08/06-2009
Udgravning til kælder
Spørgsmål
Vi påtænker at få opført et nyt hus, men ville gerne have fuld kælder under - vi taler 100-150 kvm.
Det skal blot være en råkælder. Vi har fået oplyst priser fra 6500 til 13000 pr. kvm. En udbyder tilbød os, at hvis vi valgte deres hus, kunne de grave en kælder til 2500 pr. kvm.
Nu valgte vi ikke det hus (dårlig kvalitet) Men synes nu at prisesrne svinger meget. Er der noget bud på hvad prisniveauet er???
På forhånd tak.
GOD PÅSKE
Søren, Birkerød12/04-2006Næste side »« Forrige side