Ny- og Tilbygning Guiden - Byggeri.dk - Alt om ny- og tilbygning

Byggeri.dkNy- og Tilbygning Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Ændring af tilbud

Spørgsmål

Jeg kan se i flere indlæg her på siden at et tilbud kan blive ugyldigt såfremt man ændrer på det aftalte undervejs.

Vi er netop ved at få bygget om, og har undervejs ændret taget fra eternit til sten. Denne ændring er selvfølgelig i aftale med entreprenøren og de andre ting i tilbuddet må da stadig være gældende - eller hvad ?Claus, Svendborg07/11-2003
Svar

Hej Claus
Det er ikke et spørgsmål om hvorvidt du ændrer på det der er givet tilbud på - det kan man styre ved at tage de enkelte punkter op og sørge for at få realistiske fradrags- og merpriser i forhold til det der afgivet tilbud på. Når jeg skriver "realistiske", er det fordi kunden altid vil være taberen når der ændres i det aftalte arbejde og der ikke i tilbuddet er afgivet de såkaldte særpriser på andre typer arbejde så der kan ændres i tilbuddet uden videre. Din entreprenør har afgivet et tilbud med nogle forudsætninger for hvornår arbejdet skal udføres (tilbuddets gyldighed) og det er i forbindelse med ændring af tidsplanerne at et tilbud kan bortfalde. F.eks. ved senere byggestart end tidligere forudsat eller ved byggestop midt i en byggeproces. Det er vigtigt at afklare disse forhold med entreprenøren, da det jo er forhold der kan rykke på hans bemandingsplaner og økonomi. Derfor bortfalder et afgivet tilbud i princippet i sådanne situationer.
Men - sørg for at du hele tiden holder styr på +/- regnskabet med din entreprenør, og få nye tilbud på ændrede arbejder undervejs, ellers er det totalt uoverskueligt bagefter, ligesom du skal passe på med at give entreprenørens folk kontraordrer i forhold til det der er aftalt med entreprenøren selv - det kan koste mange penge.Arkitekt Thorsten Rasmussen, Hellebæk07/11-2003

Beregningsmetoder for bæreevne i gamle huse

Spørgsmål

Jeg kæmper for at få godkendt min førstesal.
Jeg har sådan set fået tilladelsen, jeg skal bare lige dokumentere at den maksimale nedbøjning ikke overstiger det maksimale.
Nu er jeg den lykkelige ejer af et hus fra 1925, hvor etageadskillelsen er lavet af runde bjælker med en diameter på 20 cm. Disse ligger med en centerafstand på 120 cm.
Spændet på den længste afstand er på 4,20 m.
Oven på bjæklerne er der lagt : først et plankegulv hvor plankerne er 20 mm tykke og over det på kryds gulvspånplader med en tykkelse på 22 mm, dette må da også medvirke til at afstive etageadskillelsen.
Alle de formler jeg har modtaget går på firkantede bjælker hvor man bare skal smide højde og bredde ind, men findes der en formel for dette ved runde bjælker.
Der er registreret et værelse på 1. salen på 9 kvadratmeter, hvordan kan det være at teknisk forvaltning, når de har godkendt indretning af værelse, ikke vil udvide det til resten af salen.
Når huset har ligget der siden 1925, på en vindomsust bakketop, uden at det er faldet sammen, skulle det så falde sammen nu?Benny Jensen, Undløse04/11-2003

Ankerbolte til fundament

Spørgsmål

Hvor kan jeg købe 80 cm lange 16 mm galvaniserede bolte, der er opsplittede i enden til brug for forankring i fundament?Lars Sjørslev Christensen, Sorø03/11-2003
Svar

Hej

Du kan evt bestille gevindstænger i 1 m længde (rustfri eller galvaniserede) på en tømmerhandel/byggemarked og så montere en møtrik i den ende du støber ned.
I mange tilfælde tror jeg ikke det er nødvendig med møtrikken, men den skader i hvert fald ikke.www.tømrermesteren.com, Jebjerg04/11-2003

Tilbygning med kælder

Spørgsmål

Jeg har tidligere stillet spørgsmål vedrørende opførsel af 1. sal. Nu viser det sig desværre at huset ikke kan bære en 1. sal. Derfor vil jeg nu forespørge på en tilbygning med kælder.
Projektet vil være at lave en tilbygning som placeres foran huset i forhaven og består af en høj kælder på 6*12m. Ovenpå kælderen skal der opføres 2 store rum på 4*6m i hver sin side og der vil således være en slags koridor ind til fordøren på 6*4m. Mit spørgsmål er som følger.
1. Hvad vil det koste at opføre en rå kælder (jeg sætter selv fliser, el etc op) men forberedt med el, varme go evt vand)
2. Hvad vil de to store rum koste at opføre. Det skal laves i gule mursten samt med fladt tag (som hovedbygningen). Rummene skal laves helt (gulv, vægge, loft, el etc)
3. Hvorlænge skal man beregne et sådan projekt tager at lave og hvornår kan det påbegyndes. Her tænker jeg på hvornår jorden vil være frostfri.
På forhånd tak for et svarSteve Klein, København28/10-2003
Svar

Hvordan kan det være at huset ikke kan bære en førstesal ?

Er for- og bagmur måske ikke murede op ?

Ved godt det ikke var det du spurgte om :-)Claus, Svendborg07/11-2003

Svar

Kan førstesalen ikke bære, hvis man understøtter med søjler eller lignende på ydersiden af huset, så det ikke kun er de existerende vægge der skal bære ? Jeg har kun hørt om det, aldrig set det.T. Jensen, Glumsø07/11-2003

Svar

Hej Steve
Jeg har før svaret dig på spørgsmål om at bygge en 1. sal på huset. Har du været hos en ingeniør og fået ham til at lave en beregning, fordi jeg forstår ikke helt hvis det slet ikke kan lade sig gøre.
Har du plads nok på grunden til at opføre ekstra 72 m2 + arealet af kælderen med de begrænsninger der skal trækkes fra iht. BR-S98.
1) En udgravet kælder på 72 m2 med en opdeling til 3 rum i rå udførelse, men med el, vand og varme, vil beløbe sig til ca. kr. 210.000,- (altså ca. kr. 3000,-/m2).
Skal jeg forstå det sådan at de midterste 4 meter ikker er under tag? I så fald skal der udføres en særlig tætning og isolering af dækket over kælderen - dette har jeg ikke indregnet i kalkulationen. Ligger kælderen helt under terræn eller er der noget der ligger over terræn - jeg har i kalkulationen forudsat at der blev udgravet i ca. 160 cm. Hvis du skal ned i ca. 250 cm skal du tillægge ca. kr. 15.000.-.
2) Bygningen ovenpå kælderen skal du regne med ca. kr. 10-12.000,-/m2.
3) Du skal have lavet et projekt og have det godkendt hos kommunen. Selve godkendelsen kan godt tage op til et par måneder.
Et godt tidspunkt at begynde gravearbejdet på vil være medio april måned og du skal nok regne med at det vil tage ca. 6 måneder inden du har det hele færdigt - altså medio november.
- Men det betyder også at processen med projekt, godkendelse og udbud til håndværkere skal startes på nuværende tidspunkt for at det kan være klar til april.
NB! De nævnte priser er excl. moms. Der kan så være lidt fradrag hvis du udfører en del af det som eget arbejde, men det er ikke meget du skal regne med. Mht kælderen, har regnet en rå kælder.Arkitekt Thorsten Rasmussen, Hellebæk07/11-2003

Hvad koster en tilsynsførende?

Spørgsmål

Hej alle:
Jeg skal bygge om og have en tilbygning. Beløbet bliver ca. 1.200.000kr.
Jeg regner ikke med selv at kunne "håndtere" en entrepenør. Jeg er ikke klar over, hvilke typer man bruger til tilsyn, men kan jeg få nogle priser på nogle forskellige?
på forhånd tak
Johnny Madsen, roskilde19/10-2003
Svar

Hej Johnny
Nu skriver du ikke noget om hvor langt du er i processen. Altså om dit projekt er tegnet og din myndighedsansøgning er lavet, samt om der er udsendt et projekt til entreprenører, en eller flere, for indhentning af entydige, sammenlignelige tilbud?
Jeg vil bede dig om at gå længere ned på siden her og læse mit svar til Nicolai Rasmussen, Ølsted (ca. svar nr 11) samt mit svar til Helene Ferslev, Brønshøj (ca. svar nr. 53).
Du kan sagtens bede den lokale arkitekt om at føre tilsyn med arbejdet (og det vil være klogt!), men arkitektens accept af deltagelse vil naturligvis afhænge af det allerede foreliggende projektmateriales kvalitet idet der er et ansvar forbundet med tilsynet. Dette ansvarsforhold skal nøje defineres idet man som bygherre ikke kan forvente at arkitekten kan få fremtryllet en "Rolls-Royce" hvis udbudsmaterialets kvalitet/eller manglen på samme angiver ønsket om en "Trabant". Arkitekten kan sørge for at projektets angivne byggekvalitet kan overholdes for de accepterede tilbud. Arkitekten kan give et tilbud på byggeledelse, alm. fagtilsyn, afholdelse af byggemøder, mangelgennemgang, økonomisk styring af byggesagen mm. helt til indflytning. Omfanget af hans arbejde skal du drøfte med ham og få defineret præcis som du definerer arbejdet for dine entreprenører.
Arkitektens timebetaling kan variere en delfor den enkelte tegnestue samt arbejdets karakter. Generelt har store tegnestuer højere honorarer end små tegnestuer. Den lille tegnestue er bedre "gearet" til de små opgaver. Jeg kan ikke give dig en konkret pris, men sige timeløn kr 500,- +/- kr. 100,-.
Ellers som sagt før - læs de 2 tidligere indlæg som bl.a. omhandler styringen af entreprenørerne Arkitekt Thorsten Rasmussen, Hellebæk20/10-2003

Næste side »« Forrige side

Nybyggeri

Typehuse

Træhuse

Tilbygning

Udestuer

Byggegrunde

Byggeguide

Cement/mørtel

Dræn

Facademaling

Find arkitekt

Fritidshuse

Fundament

Gallerier

Huse til salg

Jordskrue

Lavenergihuse

Liebhaver villa

Markiser

Materielopbevaring

Natur-suite

Naturhytte

Radonspærre

Rækkehuse

Skelafsætning

Skruefundamenter

Stilladser

Tinglysning

Træ Søjlehuse

Udstillingshuse

Vinterhaver

Tilføj firma,
send en mail