§7 Bygherrens sikkerhedsstillelse
...Sikkerheden stilles i form af betryggende bank- eller sparekassegaranti, kautionsforsikring eller på anden betrykkende måde.
Du skal i banken og have et tilbud. Prisen kan vel forhandles, men afhænger jo klart af din betalingsevne, eller risiko for manglende ditto.
Du har naturligvis krævet sikkerhedsstillelse af entreprenøren.
Det kan din bank osse rådgive om.Jens Poulsen, Ebeltoft13/06-2009
Jo, jeg har skimmet AB92 §6 om entreprenørens sikkerhed og §7 om bygherrens (mins). Var bare nysgerrig om nogen ved hvad sådan noget koster. Reelt set er det jo "kun" 3 måneders betalinger, hvilket ca. er 1,3 mio. kroner. Bare kedeligt at skulle betale banker noget som helst. Jeg har pengene i værdipapirer; men jeg skal jo nok have banken til at komme med et officielt papir - hvor de står inde for detTrolle, Holte13/06-2009
Det vil hun ikke hvis hun selv bor lige neden under rummet.
Der bliver muligvis kæmpestore udgifter til brandsikring og lyd-ditto.Rasmus Thorsen, Jyderup09/06-2009
Start med at undersøge HELT TIL BUNDS med teknisk forvaltning hvad der skal gøres for at det kan blive lovligt. Når du så kender alle udgifter hertil, kan du regne på hvor meget du vil give for hendes del.nn, nn09/06-2009
det kommer vel an på om,, du bor på mors eller frederiksberg.. mors dreng, ...11/06-2009
Hvad skal rummene disponeres for?
Du må gerne isolerer din garage efter alle kunstens regler og du må gerne dele den op med en skillevæg.
Men du må ikke bruge den til boligformål.Benny Knudsen, Halskov07/06-2009
jeg skulle bruge den til et kontor og et tøjrum
men det går så ikke
takbertil, rødovre08/06-2009
Kontor og tøjrum er ikke bolig.BK, Halskov08/06-2009
Jeg tror vi er mange BK som venter på din forklaring af hvorfor et kontor ikke er bolig. Hvis det var tilfældet tror jeg vi ville se markant flere kontorer skyde op i skelgrænsen :-)nn, nn09/06-2009
Ja, men jeg er nu heller ikke vild med overbebyggelse eller overtrædelser af BR08`s Bebyggelsregulerende bestemmelser i særdeleshed.
Men vi kommer ikke uden om at et kontor er et værksted, et skriveværksted, om du vil og derfor er det OK.
Mig bekendt regnes et rum for bolig hvis man sover i det, eller det er indrettet til det formål. Selv definitionen vist ikke er helt klar Og selv om det vist ikke står nogle steder.
(Jeg ved godt at køkken og bad også er bolig, selv om man ikke kan sove der!)
BK, Halskov10/06-2009
How ja.
Rummet må heller ikke bruges som arbejdsplads, altså et sted hvor man tjener penge. Som f.eks. en hjemmearbejdsplads.BK, halskov10/06-2009
Hvorfor ringer du ikke bare til kommunen og hører hvordan det går?nn, nn07/06-2009
Det du har sendt er en "Ansøgning om byggetilladelse" og der er ingen frist for behandling af disse.
Havde du derimod anmeldt noget byggeri skulle du ikke afvente svar fra kommune, men kunne gå igang 2 uger senere.Kurt Rasmussen, Nakskov07/06-2009
Hej Jensen.
Få først en byggesagkyndig til at kigge lidt på din opgave. Få lavet en (simpel) tegning og lidt skriftlig beskrivelse. Indhent tilbud. Så får du lige hvad du vil have. Husk at hvis du bygger noget som skal tilpasses noget ekst. eller der er andre krav etc. så er en arkitekt bedst. Jeg har set flere arkitekter som giver gode svar her på sitet,- se lidt længere nede f.eks..
Mht. en ca. pris, så vil jeg skyde på omkring kr. 3.000 - 5.000 pr. m2.. (jeg regner med at når du skriver " .... udbygge en udbygning .... ", så mener du at bygge 130 m2 til noget ekst.. )
hilsen tømrermesteren fra sjælland
jørgen steensen, køge07/06-2009
Flyttebox / FlyttecontainerFå Xtra tid, når du flytter
Jysk skruefundamentVærd at bygge på!
Lind & RisørFra Typehus til Drømme Villa
RockidanAmphiSilan NQG Facademaling