Ny- og Tilbygning Guiden - Byggeri.dk - Alt om ny- og tilbygning

Byggeri.dkNy- og Tilbygning Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Ændring af 60'er villa

Spørgsmål

Hvad vil det koste at ændre en typisk 60'er gulstensvilla til et moderne udseende hus. (140kvm)Her tænker jeg nyt tag, nye store vinduespartier og nye gulve i det meste af huset. Desuden skal der laves fjernvarme i stedet for oliefyr.
Vi er ikke selvbyggere, så prisen skal være inkl. arkitekt, håndværkere og materialer.
Lidt diffust emne, men vi vil gerne vide et ca. tal.Peter, århus15/04-2008
Svar

Diffust? Det tør svagt antydes!

Jeg spørger omvendt. Hvor mange penge har du?
hpox, Århus15/04-2008

Svar

Jeg kan prøve at gøre det mere konkret :o) Vi ønsker nogle små vinduer i stuen ændret til store facadevinduer, dvs der skal rages noget mur ned. Vi vil også gerne have ændret de gule mursten til en hvid glat overflade. I forbindelse med nyt tag vil vi også gerne have loft til kip (alm. træloft)
Vi behøver ikke de dyreste materialer.
Bad, køkken o.lign har jeg selv styr på prismæssigt, så hvis der er nogen der tør komme med et bud på ovennævnte takker jeg :)Peter, Århus16/04-2008

Svar

Tag lagt på eksisterende konstruktion: 100-150.000
Nyt tag med loft til kip: ? (men dyrere!)
Pudset hus udvendigt: 50-100.000
Vandskurede vægge indvendigt: 25-50.000?
Vinduer: 50-100.000
Fjernvarme: ?
Gulve: 75.000-150.000
Arkitekt: ? (hvad skal han lave?)
Byggestyring: 15-25.000

Med nyt bad/køkken i tillæg er du nu helt sikker over den 1 mio...Jan, Danmark16/04-2008

Brændeskur

Spørgsmål

Hej

Skal i gang med at bygge et skur men er kommet i tvivl om dimmensionering og afstand mellem spær. Spær vil blive med et spænd på 2,7 meter - herpå lægter og et let tag i form af klare plader eller eventuelt bitumen plader.
Vil det være ok at anvende f.eks. 2 x 4 regler med en indbyrdes afstand på f.eks. 1 meter ? Peter, Vrå15/04-2008
Svar

Gå op i en 45x120mm T-1 spærplanke, så undgår
du skæmmende nedbøjningbb, horsens15/04-2008

Fladt tag

Spørgsmål

Vi har fået arkitekttegnet en stor om og tilbygning med fladt tag. Jeg er meget interesseret i hvordan man laver det så vandet løbet væk og ned i afløbene. Er der nogle der kan give mig nogle links eller fortælle mig om de nærmere detaljer, så jeg kan følge med i arbejdet. Jeg vil gerne sætte mig ind i alt, så jeg kan have hånd i hanke med byggeriet. Ganske vist har vi hyret en mand til at følge byggeriet, men det er nu rart hat have lidt viden om det forskellige, både godt og ondt. Bygningen er en vinkelbygning hvor der skal bygges 4 m til i kælder og stueplan. Vi skal også have flytter en ydermur hvor højden vil blive 4 m i en glasfacade. Hvordan er faldet på et fladt tag. Vi regner med 3 gr og hvor "knækker" det på tagfladen. Hvad kan vi forvente os af buler hvor vandet kan ligge. Skal vi overhovedet finde os i buler?
Er der flere ting vi skal være opmærksomme på?Louis, København13/04-2008
Svar

Start her;
www.icopal.dk hpox, Århus13/04-2008

Sokkel under kælder.

Spørgsmål

Hvor dybt skal en sokkel være ? Jeg skal have gravet kælder ud og lagt gulvvarme. Og der skal under støbes, men hvor dybt, når det er i kælder neveau ? På forhånd tak.Anders, Lyngby13/04-2008
Svar

Det er noget der skal beregnes efter hvor stor belastning og hvor bred fundamentsklodsen er.
Normalt skal der mindst en klods der er 300 mm høj under kælderydervæggen. Herover isolering og kældergulv - ialt mindst 0,5 m under det nye kældergulv.ts, esb13/04-2008

hæve loftet

Spørgsmål

vi har første sal på husest som er udnyttet,men vi snakker om at rive loftet ned og få et loft helt op til taget- må man bare gøre det eller skal det godkendes?
dorte, ruds vedby12/04-2008
Svar

Mon det er trekanten ovenover hanebåndene du mener.
Det er bare at gå igang, der skal ikke godkendes noget som helst. Men det skal laves rigtigt, med isolering og dampspærre osv.hpox, Århus13/04-2008

Svar

Og husk:Ingen "gnaveri i hanebåndene!!! De skal forblive intakte.
Men tænk lige på div. kabler, loftsdåser og lignende inden I går igang.

God fornøjelse...

God fornøjelseG. Gearløs, Billund14/04-2008

Næste side »« Forrige side

Nybyggeri

Typehuse

Træhuse

Tilbygning

Udestuer

Byggegrunde

Byggeguide

Cement/mørtel

Dræn

Facademaling

Find arkitekt

Fritidshuse

Fundament

Gallerier

Huse til salg

Jordskrue

Lavenergihuse

Liebhaver villa

Markiser

Materielopbevaring

Natur-suite

Naturhytte

Radonspærre

Rækkehuse

Skelafsætning

Skruefundamenter

Stilladser

Tinglysning

Træ Søjlehuse

Udstillingshuse

Vinterhaver

Tilføj firma,
send en mail