Ikke noget problem.
(Det er en forsvindende lille svækkelse)hpox, Århus05/11-2007
Men undgå at bore LANGS de limede lag, Så stolpen ikke med tiden kløver sig selv...
Og du skal under alle omstændigheder bore for, så der ikke opstår uønskede spændinger i træet.
Alternativt kunne du jo lave bespændinger RUNDT om stolpen. Har du evt. overvejet det. Så er der slet ingen svækkelse af træet.
God fornøjelse...
G. Gearløs, Billund06/11-2007
Det er vel bare at gå en lille tur op og ned ad villavejene i Slagelse, så har du alle de "billeder" du kan ønske.Per M., 2950 Vedbæk06/11-2007
Gå ned i din lokale trælast og se på prøver.
Få nogle priser og få nogle prøver hjem.
Husk at hører mere end et sted, da prisen kan svinge megetTim, Bygma i Haslev06/11-2007
Start f.eks her: www.asbjorn.dk
God fornøjelse...G. Gearløs, Billund06/11-2007
prøv på randerstegl.dk
der er mulighed for at sammensætte div.farvermureren, odense07/11-2007
hvem skulle have angivet disse tolerancer?ksj, Brenderup06/11-2007
Hej
Der må ikke være "revner" i stødsamlinger.
Fodpaneler og trægulvets mødepunkt, skal i udgangspunktet være tætsluttet. I praksis kan det være svært at overholde 100%, en tolerance på et par mm, tror jeg kan accepteres.
Behøver du et mere præcis svar, kunne du ringe til en leverandør af parketgulve, Boen, Junkers m.fl.Djarling Ark & Byg, Gentofte05/12-2007
Nej. Der er ikke samme krav til loftkonstruktionen som adskiller trapperummet og det disponible rum, (loftrummet). Og en etageadskillelse som adskiller trapperummet og hemsen, (beboelse)
Loftkonstruktionen skal kun være BD-30 hvorimod etageadskillelsen åbenbart i jeres tilfælde skal være BD-90.
(I flg. Rockwool’s hjemmeside burde det være nok med BD-60)!!!
Endvidere. Hvis I har etableret hemsen ved at fjerne, eller gøre hul i, væggen som adskiller trapperummet og lejligheden, (som jo er en brandadskillelse), skal den erstattes med noget andet, altså BD-etellerandet etageadskillelsen.
Hvis det er en ældre/gammel ejendom er det muligt at kravene er blevet skærpet siden opførelsen.
Ovenstående er hvad jeg kan finde ud af via Rockwool’s, men I må jo vende tilbage, thiværdifald.
hpox, Århus04/11-2007
Hej Hpox
Kan du sige noget om hvor du finder de oplysninger på rockwool? jeg kan finde dem omkring hvordan man laver bd60 osv. ikke bd90, men hvor kan du se eller ved fra at adskillelsen fra disponibelt rum og fra hems er forskellig.. (det lyder meget sandsynligt) men vores kommunemand sagde faktisk det modsattte med det argument at trapperummet var en brandcelle og derfor altid skulle være adskílt fra alt andet med bd90 da det jo er fællesareal og flugtvej osv.
Mange tak
Mvh. KarstenKarsten Flindt, København N08/11-2007
Først skal der skelnes mellem lofter og etageadskillelser;
(konstruktioner - brandguide, så kommer den)
rw.rockwool.dk
Jeg er ikke ekspert på brand, men læser lidt på lektien hos Rockwool.
Som jeg forstår Rockwool, "Det bør du vide", er kravet til lofter BD30 og det uanset om det er flugtveje/trapperum.
Når du nu laver hems/bolig øverst i trappeopgangen fungerer loftet nu som en etageadskillelse og skal derfor være BD-60.
Det kan dog være at adskillelsen skal regnes som en "brandsektionsadskillelse" (skel mellem trappeopgang og din lejlighed mangler jo rent faktisk).
Din kommunemand har nok sagt brandsektion om trappeopgangen og dek kan godt passe at der skal være BD-90 konstruktioner.
hpox, Århus08/11-2007
Hej.
Trapperum i beboelsesejendomme skal altid udgøre deres egen brandsektion. DVS. vægge og i dette tilfælde dæk skal være BS-60. Pia, Holstebro14/01-2008
1200kr/m3 i sec. for hver tagpapsøm der skal rettes ud bagefter. Selvfølgelig plus moms...Hans Lange, Lem01/11-2007
:-) :.) :-) humor er lækkert men jeg er helt ening.. plus toldGGG, HAHA01/11-2007
mal huset med gær, så hæver det af sig selv.gær t, gærløse02/11-2007
18000 kr HVIS der er adgangsvej for en mobilkranjan pedersen, fredericia02/11-2007
Flyttebox / FlyttecontainerFå Xtra tid, når du flytter
Jysk skruefundamentVærd at bygge på!
Lind & RisørFra Typehus til Drømme Villa
RockidanAmphiSilan NQG Facademaling