Vægge & Lofter Guiden - Byggeri.dk - Alt om vægge & lofter

Byggeri.dkVægge & Lofter Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

flise - slibning

Spørgsmål

hejsa
er der nogen der ved om man kan "slibe" skærekanten på fliser. Jeg har købt fliser med ru kant, og nogle skærringer vil blive synlige, og den ville jeg jo gerne slørerlaila hvid-kjær, hadsten06/02-2007
Svar

Det er jo sådan set bare at prøve - på en enkelt flise. Du skal finde en slibesten af en slags, en mursten eller et hjørne af en cementflise eller en karborundum-sten eller måske kan groft sandpapir på en træklods klare sagen.hpox, Århus06/02-2007

Svampeskade

Spørgsmål

Mine forældre bor i et Myresjø hus fra 1970. I 1987 blev der konstateret vandskade pga. en rørskade. Der blev lagt nyt trægulv overalt, men i dag har de netop fået konstateret svamp i dele af huset (under det netop anlagte gulv fra 1987).

De har fået undersøgt skaden, og det kan konstateres at der under parketgulvet kun er lagt rockwool (direkte på betonfundament), og ingen fugtspærre eller andet mellem trægulv og beton fundamentet. Der var ingen vand på betonen, men derimod svamp.

Forsikringsselskabet påstår at det er korrekt anlagt i 1987 (uden fugtspærre), da de mener at en fugtspærre skal lægge under betongulvet. De prøver at henlede til at skaden er opstået pga. konstruktionsfejl.

Den oprindelig gulv konstruktion var flg.:

1) Scadania- parket - 20 mm (overalt)
2) Plastfolie (lag lige under selve gulvene) – l lag
3) Bølgepap - l lag
4) Leca klinker (løse) – 10 cm
5) Klaplag råbeton – 8 cm
6) Ral - 15 cm
7) Grus – 10 cm

Punkt 1-4 blev altså ved skaden i 1987 erstattet af nyt trægulv og rockwool, og intet andet.

Holder forsikringsselskabets påstand (jeg er godt klar over at i ikke kan holdes ansvarlige for jeres svar, men jeg kunne godt tænke mig at en faglig vurdering) ?
Søren Løvgreen, Birkerød06/02-2007

isolering

Spørgsmål

jeg har et hus der ikke er ordentligt isoleret ud til, det er bygget af lecablokkeog har nogle ekstreme kolde endevægge, har tænk mig at isolere inde fra med rocwood men er åben for gode ideer hilsen kaikai bruhn kuhlmann, odense05/02-2007
Svar

Hvis du vil isolere indefra, skal du overveje flg.: du får mindre m2, du skal lave nye lysniger til vinduer.
Hvis det kun er gavlene der er kolde, kunne du overveje at bruge Rockwools specialbats, der er beregnet til udvendig isolering. Der skal opklodses lægter på gavlvæggene, vindpap og bats + beklædningjan pedersen, fredericia05/02-2007

Lydisolering af faldstamme

Spørgsmål

Jeg har ført et rør fra mit toilet ned under min underbos loft, hvor det tilskuttes faldstammen. Hvordan lydisolerer jeg bedst muligt dette rør, så underboen ikke generes, hver gang jeg trækker? En kasse omkring røret? I hvilket materiale? Og foret med hvad?Nils Thorsen, København03/02-2007
Svar

Hvis røret er af plast, skal det også brandisoleres. (2 brandceller!!!)

Du kan lydisolere med en kasse beklædt med gipsplader, f.eks. 3 lag 13 mm plade, omhyggeligt tætnet med "gipslydtætningsfugemasse"

Prop evt. noget Rockwool omkring røret inden du lukker, det hjælper altsammen.

hpox, Århus03/02-2007

Svar

Brug støbejerns rør. De "larmer" ikke så meget som plastik.Raahauge, Kgs Lyngby04/02-2007

limfarve

Spørgsmål

Lofterne i vorej lejlighed er malet med limfarve, tror jeg. Kan man se, om de evt er kalkede i stedet? Og kan man købe færdigblandet limfarve, gerne i århusområdet?
På forhånd tak for råd. Venlig hilsen NannaNanna Vestergaard, Århus C02/02-2007
Svar

Limfarve er et pulver der skal røres op. Fåes hos farvehandleren. Kan du få det vasket ned fra loftet er alm. vandbaseret maling at foretrække.kaj ove geertsen, grestedbro05/02-2007

Næste side »« Forrige side

Vægge

Lofter

Brandpartier

Facadepuds

Facader

Fliseklæber

Fugemasse

Gips

Gipsplader

Glasvæg

Loftslister

Lydvæg

Plader

Puds

Radonspærre

Renovering

Skimmelsvamp

Spartelmasse

Stuk

Stuk rosetter

Stuklister

Stålprofiler

Træpaneler

Trævægge

Vandskuring

Væglister

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • KronospanKronospan

    Se vores brochure her

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.

  • TriplanTriplan

    Produkt sortiment