Hej Peter
Omkring disse smålofter hvor frihøjden mellem gulv og nedhængte lofter fortsat vil kunne honorere gældende bygningskrav, vil din elinstallatør være den rette person til at udtale sig.Ivan Bloch Harpsøe (arkitekt), Assens07/01-2004
Hej
Hvis du anvender ergonomiske 90 cm plader er afstanden 45 cm fra midt/ midt, ellers ville jeg sige 40 cm.
Husk affasning og T-skinner i endesamlinger.www. tømrermesteren.com, Jebjerg05/01-2004
Såfremt der kun monteres 1 lag gips skal c/c afstanden reduceres til 30 cmsa, odense06/01-2004
Hej B.Nielsen
Du nævner, at det vel ikke skader med ekstra isolering.
Jeg er ikke i tvivl om, at dine intentioner om en tilstrækkelig varmetilførsel til huset kombineret med en mindre varmeregning har resulteret i at efterisoleringsarbejdet allerede er startet.
Inden du går videre skal du lige tænke dig meget grundigt om. Du er igang med noget, som vil kunne skabe unødige fugtproblemer - for ikke at nævne følgevirkningerne af disse.
Se eksempelvis mit svar til Lars af 27.12.03 vedrørende: Isolering af massive murstensvægge, under kategori: Isolering.
Idet, du i forvejen har en isoleret hulmur, får du meget vanskeligt ved at borteliminere den fugt, der til trods alle dine foranstaltninger alligevel vil blive tilført den eksisterende bagmur.
Ved en massiv mur (uden hulmur med isolering) vil fugten alt andet lige lettere kunne transmiteres til den udvendige overflade og fordampe fra denne.
Den eksisterende isolering i hulmuren besværliggør, at fugten vil kunne transporteres helt ud af konstruktionen. En sådan "mange-lags-konstruktion" kan ikke anbefales - risikoen for fugt-relaterede problemer er alt for stor.
Relevante betragtninger:
Eksempelvis kan man jo finde den investerede pris man betaler for det nettoareal (bruttoareal minus arealet for alle vægge)man allerede gør brug af. Er prisen fx kr. 10.000,- pr. kvm bruttoareal, vil prisen ligge omkring kr. 12.500 for det udnyttede nettoareal pr. kvm.
Isolerer man væggene indvendigt, hvor afstanden er 15 cm fra ny beklædning til eksisterende bagmur, "frarøves" man et nettoareal, der svarer til en investering på (1250 x 0,15)kr = kr 1.875,- pr. løbende meter væg, der opstilles. Dertil kommer investeringen for den nye væg, som ikke er medregnet, hvorefter prisen nu vil ligge på ca. kr 2.500,- pr. løbende meter væg.
Hvad kan man bruge det til?
Det kunne overvejes at etablere en ny facademur og ændre eksisterende hulmursisolering fra 50 mm til 125 mm. Andere facade-løsninger vil også kunne være relevante.
Hvilke fordele vil der være?
1) Byggeteknisk set vil man opnå en forsvarlig løsning, hvor investeringen hyppigst vil vise sig at give et godt afkast, når og hvis huset senere skal sælges.
2) En tekniker - lokal arkitekt - vil meget tænkeligt kunne bidrage til, at huset vil kunne bibringes et for brugeren attraktivt og tidsrelateret anderledes udtryk.
Det er åbenbart, er det nødvendigvis forudsætter, at der ikke er tale om et i forvejen bevaringsværdigt hus.
Ivan Bloch Harpsøe (arkitekt), Assens03/01-2004
Hej Mogens
Der findes en brancheforening som hedder GSO - Gulvbranchens Samarbejds- og Oplysningsråd som har tlf. 38343500 og internetside www.GSO.dk
GSO har en lang række gulventreprenører som medlemmer og har angivet anvisninger på alle former for gulvarbejder og kvalitetssikring heraf. Der findes også retningslinier for overfladebehandling af trægulve i form af afslibning og efterfølgende behandling.Arkitekt Thorsten Rasmussen, Hellebæk31/12-2003
Jeg vil også sige at det eneste rigtige er at benytte GSO, der er meget gode til at rådgive, vejlede og ikke mindst at hjælpe. Hilsen <a href="egedahl.dkJohn Petersen, Brønshøj07/12-2014
Hej Michael
Prøv at tage kontakt til importøren af pladerne: Firmaet EFTEX A/S, tlf. 86662000.
www.eftex.dk
Arkitekt Thorsten Rasmussen, Hellebæk05/12-2003
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
KronospanSe vores brochure her
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.
TriplanProdukt sortiment