Hvis der har været en vandskade, ville det jo fra starten af være en forsikringsskade, hvorfor har der ikke været en forsikring henover og klaret udbedringen... ?
Den bærende bjælke skal jo måske udskiftes så, denne måske har mistet en del af sin bærevne nu, og ny loft etableres så efterfølgende, evt. opsat i gips denne gang hvis muligt, ellers opsætning af hønsetråd samt oppudsning igen.
www.koludabyg.dk
Tømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland08/01-2011
Tak for dit hurtige svar.
Ja det må du nok sige: hvorfor har der ikke været en forsikring henover og klaret udbedringen.
Dengang jeg flyttede ind i lejligheden blev jeg gjort opmærksom på vandskaden.
Jeg fik dengang besked på (af de tidligere ejere), at jeg bare skulle ringe til ejendomskontoret og så ville de ordne det. Der kom da også en autoriseret mand og så på loftet - man kunne tydeligt se skjolder. Han mente ikke, at problemet var så stort, at der skulle gøres noget særligt. Bare en gang forsejler på og derefter males.
Men jeg er lidt chokeret over hvordan det ser ud - efter at jeg har skrapet det hele ned - og set hvor slemt det egenligt er. En bjælke der er rusten tænker jeg "kan da ikke være bæredygtig". Jeg har taget billeder af det og vil kontakte ejendomskontoret.
Ellers ved jeg faktisk ikke hvem jeg skal henvende mig til - hvis de siger, at det ikke er deres problem. Måske retshjælpen?????
MVH
Trine
Trine Petersen, Hellerup08/01-2011
Er det en lejer, ejer eller andels bolig ???
Generelt er det jo så ejendomskontorets problem, hvis de stod for at udbedre skaden fra starten af.Tømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland08/01-2011
Igen mange gange tak
Det er en andels bolig.
Ja det var ejendomskontoret, der stod for at udbedre skaden fra starten af.
jeg vil kontakte dem i morgen. Så må vi se hvad der sker?
Jeg giver en tilbagemeldning
MVH
Trine Trine, Hellerup 09/01-2011
Med betonlofter også, får du helt klart en rungende akkustik, og bør nok overveje at klæbe feks. Echophon plader på loftet for at dæmpe dette.
www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland06/01-2011
Tak for hurtig respons:O)
Jeg har jo ikke rigtig plads til sætte nogle akustik plader i loftet, da det desværre jo så bliver under de 230cm. , og det er jo lidt problematisk..
Hvad er akustikmæssigt bedst af disse materialer til loft:Almindelige gipsplader,træ eller beton?
Ku´være rart at vide:O)Flemming, Ølstykke06/01-2011
Det er gips.
Nu er Ecophon kun 20mm tykke, og kan klæbes direkte på loftet, så ville nok komme til at overse det med de 230mm...;)Tømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland06/01-2011
Takker:o)Flemming, Ølstykke06/01-2011
He he, han ved vist ikke lige hvad han snakker om, bliver huset for tæt vil fugten ophobe sig, og fugtigheden derved stige, og ikke omvendt.
Det lyder som om gulvet er tørret meget ud efter en fugtig periode, og derfor har efterladt revner mellem gulvbrædderne.
Revner det også mellem stavene, eller er det kun langs brædderne ?
Er det massivt lakeret gulv eller ?
www.t&Tømrermester René Koluda, Gørlev Vestsjælland05/01-2011
man kunne forestille sig at gulvet revner og tørre ud fordi fremløbstemperaturen på gulvvarmen er for høj ..Bruno, davir.dk05/01-2011
Ja, hvis der er gulvvarme, men det er ikke normalt der på 3.sal er gulvvarme...;)
Tømrermester René Koluda, Slagelse vestsjælland05/01-2011
Inspektøren har måske lidt ret.
Hvis huset er blevet efterisoleret er det blevet mere tæt.
Og mere tørt.
Huset har måske aldrig været så tørt som nu, Måske er brædderne endda lagt ned med for høj fugtindhold - og det er derfor brædderne revner.
Claus Verner, Horsens05/01-2011
Hej igen! Tak for svaret men havd gør man så ved det????
Revnerne er på langs af brædrene de fleste steder, men nogle få steder hvor de er sat sammen kan de også revne list der. Det er ca mellem hver 4-5 brædde revnerne kommer.
Jeg ved ikke hvor massivt gulvet er det ligner bøgeparket og det er lakeret.
Huset er ca fra 1965 og det er jo ikke så gammelt, så gulvet skulle vel kunne holde endnu.
Vi har ikke gulvvarme.
Det kan jo godt være huset aldrig har været så tørt som nu, men hvad gør man så ved det???? det ser jo grimt ud.
Jeg håber meget i har et svar.
Med venlig hilsenirma Borup Christiansen, København S05/01-2011
Der er ikke rigtig noget at gøre ved det.
Årsagen til at de ikke revner imellem hvert bræt, men i sektioner af 4-5 brædder er at lakken limer brædderne sammen. Hvert bræt er måske svundet een milimeter, men sammenlimningen bevirker at der måske opstår relativt brede revner hvert 4-5 bræt.
Jeg kender ikke nogen løsning, men måske kan det være en trøst at det er værst om vinteren - i fyringssæssonnen - og ikke så værst om sommeren.Claus Verner, Horsens05/01-2011
Hej Igen!
Jeg kan forstå der ikke er ret megt andet, at gøre ved gulvet end skifte alle gulvene ud.
Men det for vi jo nok ikke boligselskabet til!!!!
Vi er meget kede af det og skulle i finde en løsning vil vi være meget taknemlig for, at høre fra jer.
Mange tak for alle svarene og på forhånd tak, hvis i skulle finde en løsning.
Med venlig Hilsenirma Borup Christiansen, København S06/01-2011
Hold nu op Irma
Træ er et naturprodukt der arbejder.
Så slemt kan det da heller ikke være at se på de revner. Og de minimeres med stor sandsynlighed til sommer.Henrik, nn, nn07/01-2011
Hvis det er gulvstrøen som giver efter kan du bore en gulvjack i, og derefter sætte en prop i gulvet.
Rammer du i stedet et vandrør, giver løsningen sig selv :o)M, orten04/01-2011
Nå ja, så er det en vand-jack man skal bruge?Ras Plumber, Vandløse04/01-2011
Det er ikke gulvstrøerne.Det er selve parket gulvet der giver sig???Løsninger(andet end at skifte gulv)??Jan Waje, Agerskov05/01-2011
Skrue det fast, hvis det bare er fordi det har sluppet gulvstrøen, kan de jo efterskrues og kittes eller proppes og lakeres.
Hvis det proppes kan det godt laves pænt.
www.koluda-byg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland05/01-2011
Det er det ikke.Det er imellem Gulvstøerne det er galt.På støerene ligger gulvet fint fast Jan Waje, Agerskov05/01-2011
Men er det parketstave som er lagt ud på et blændgulv?
Eller er det parketstave som er limet sammen til parketplanker?
Er der noget at se på oversiden, revnede stave eller stave der er "hoppet lidt op"
Hvis det er enkelte områder som føles bløde så har det enten altid været sådan.
Eller kan det være råd i.forb. med lækkede vandrør.
Er gulvet i risikozonen for div. svampeangreb?
Bent Mortensen, Randers05/01-2011
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
KronospanSe vores brochure her
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.
TriplanProdukt sortiment