VVS Guiden - Byggeri.dk - Alt om vvs

Byggeri.dkVVS Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Vandtryk lavt

Spørgsmål

Har haft håndværker på besøg pga utæt varmvandsrør, røret der føre varmt vand fra gasfyret og ud til køkken, bad osv. Efterfølgende er varmt vandstrykket faldet i køkken og bruser i badeværelse, nogen bud på årsag?Kim Harremoes, Ganløse14/11-2010
Svar

Snavs.
Ved den type arbejde frigøres div. partikler fra rørene.
Du skal afmontere perlatoren, (sien/filteret), i vandhanetuden.
Så skal der nok komme ordentlig tryk på igen.

Men det burde din VVS-er have fortalt dig. Og evt. lige have renset dem inden han forlod etablisementet.Birger Poulsen, Skælskør15/11-2010

Svar

Det er kun det varme vand der ikke er nok tryk på.Kim Harremoes, Stenløse15/11-2010

Svar

Nå ja.
Men så er det (formodentlig) hele amaturet der skal renses.
Ihvertfald må der være frigjort kalk eller snavs som sitter fast.

Hvor var reperationen. Før varmtvandsbeholderen, før alle vandhaner, eller hur. ???Birger Poulsen, Skelskør15/11-2010

Svar

lige efter varmtvandsbeholderen.Kim Harremoes, Stenløse.16/11-2010

Lang ventetid på varmt vand

Spørgsmål

Hej,
Vi bor i et helt nyt hus fra 2009. Siden vi flyttede ind har vi bøvlet med lang ventetid på det varme vand. VVS firmaet som har stået for vores vvs har endnu ikke kunne løse problemet.

Vi har varmtvandsveksler samt en cirkulationspumpe. Alt se umiddelbart ud til at virke, så hvad kan være problemet? nogle gange lader det varmevand vente på sig i 1 - 2 min. Vi har tidligere snakket om at få en booster på, men har ikke problem med vandtryk, hvorfor denne ikke burde have en effekt.Keld K., Middelfart14/11-2010
Svar

Der kan være flere forhold.
For det første bør der ikke være mere en ca. 10 sekunders ventetid på varmt vand (ved fuldt åben hane)
For det andet kan cirkulationen være lavet så den ikke er tilsluttet helt ude ved tabstedet.
For det tredie kan din gennemstrømningsvandvarmer (ud fra din beskrivelse, så har i fjernvarme) være indstillet forkert, således at i reelt også skal tømme fjernvarmestikledningen inden der kommer varmt vand.
En boosterpumpe (hvis det er det der menes med en booster) vil ikke have nogen effekt, hvis der ellers er varmt vand nok, når det endelig når tapstedet.

Snak med vvs-installatøren igen, ovt med fjernvarmeselskabet. Så kan du forhåbentlig få en fornuftig forklaring på dit problem. Det kan være lidt svært at "løse" via internettet.Henrik, nn, n15/11-2010

Svar

Hej Henrik,

Tak for dit svar. Jeg prøver gå lidt tættere på kroppen af vores vvs mand..-løses skal det. Vi bruger ca. 10 l inden vi har varm vand, så det er en dyr fornøjelse på længere sigt.Keld K., Middelfart22/11-2010

Udskiftning af pneumatiske trykknapper på boblebad

Spørgsmål

Jeg har et boblebad fra Westerbergs, og begge de pneumatiske trykknapper er nu slidt i stykker (det er kun 5 år gammelt, og vi har ikke brugt det særlig meget- øv). Det er gummiet nede i trykknappen, der er slidt i stykker, og det gør det svært eller umuligt at slukke og tænde for pumpe og luftdyser.

Karret er indmuret, hvilket gør det svært at komme til knapperne neden under. Hvor finder jeg nye knapper, og hvordan skiftes de?Christian Morgen, Odense13/11-2010
Svar

Prøv at hører søren hos Dansk VVS center, han plejer at være utrolig hjælpsom.

[link fjernet]

Han kan sikkert hjælpe dig, eller rådgive dig om hvordan du griber det an.

[link fjernet]Tømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland13/11-2010

Tilkalket blandingsbatteri

Spørgsmål

Hej,
Jeg har et 3 år gammel blandingsbatteri fra Hans Grohe, som har virket fint indtil nu. Men den seneste tid er vandet blevet varmere og varmere uden mulighed for at skrue ned for temperaturen. Selvom jeg skruer ned på termostaten forbliver temperaturen den samme og p.t. er vandet næsten kogende efter et halvt minut.
Hvad er der galt?

Please hjælp!!

Mvh. LineLine Jørgensen, Kastrup12/11-2010
Svar

tjaee,,, det er nok gået i stykker. få det repareret eller køb et nyt.henning, kbh13/11-2010

Danfoss Jordvarme DHP-H Opti Pro

Spørgsmål

Hej! Er der nogle herinde der er bekendt med Danfoss Jordvarme DHP-H Opti Pro som ikke behøver monteret buffebeholder og som producerer næsten alt det varme brugsvand gratis via deres HOTGAS veksler (min 75%? Og hvordan virker deres behov styret cirkulationspumper for varmepumpen??? Karen, Randers07/11-2010
Svar

Næsten gratis opvarmning af brugsvand.
Det er for godt til at være sandt, selv for et Danfoss produktHenrik, nn, nn09/11-2010

Svar

Er yderst bekendt med Danfoss DHP-H Opti Pro jordvarme anlæg med 180 ltr. indbygget varmtvandsbeholder. Og kan varmt anbefale det;-) "Opti" står for temperatur styret cirkulations pumper dvs. at cirkulationspumpen altid arbejder på at leverer tilpas brine(vand fra jordslangerne) til kompressoren således at kompressoren altid kører i sit bedste arbejdsområde og dermed også bedste virkningsgrad - Og "Pro" står for Hotgas veksleren dvs. at varmepumpen laver gratis brugsvand hver gang kompressoren kører pga. man har placeret en lille veksler lige udenfor kompressoren og fører dermed overskuds varme gennem veksleren og op i varmtvandsbeholderen. dermed gratis varmtvand kvit og fri, smart. (Har selv set et anlæg der har kørt i 1 år og kun brugt 100kw på opvarmning af brugsvand - Familie på 4) ligeledes har varmtvandsbeholderen TWS Teknologi dvs. at beholderen er fyldt op med en kæmpe varmespiral således at brugsvands opvarmnings tiden kun er 21min.
Man må heller ikke glemme at Danfoss jordvarmeanlæg for villa kører uden bufferbeholder / akkumuleringstank.
DHP-H står for indbygget 180 ltr VVB og DHP-L er uden VVB.
Erik T., Støvring24/11-2010

Svar

Man får ikke det varme brugsvand "gratis", men man hæver årsvirkningsgraden på anlægget betydeligt ift. almindelig brugsvandsfremstilling og derved reduceres elregningen. Dette opnåes ved at den varme gas fra kompressoren først ledes igennem en lille ekstra veklsler (hot gas veksler), inden den føres til kondensatoren, hvormed den opvarmer en lille del af centralvarmen som føres ind i toppen af VVB. Derved kan der produceres rigtig varmt brugsvand "næsten" gratis i de perioder om året hvor der er behov for boligopvarmning.

Jens M, Odder30/05-2011

Næste side »« Forrige side