Isolering Guiden - Byggeri.dk - Alt om isolering

Byggeri.dkIsolering Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Nybyggeri - isolering

Spørgsmål

Vi skal bygge et "udhus" i mursten, så er spørgsmålet om vi skal isolere i hulrummet eller der skal
"små lufthuller" i ydermuren. Vores murer siger at der om ca. 10 år vil opstå fugt i hulmuren hvis der isoleres med alm. isolering.....
Både yder/inder væg skal bestå af mursten.

Med venlig hilsenKen Nielsen, København04/03-2010
Svar

Mon han nu siger det, ham muren?
Hvor kommer de 10 år fra?
Det handler om at jeres udfus ikke skal være opvarmet. Derfor er det ikke nødvendigt at isolere hulmuren.
Når hulmuren ikke isoleres skal den udluftes, se her; www.mur-tag.dk
At der skulle ske en ophobning af fugt i hulmuren over 10 år er noget sludder. Om sommeren udtørres murværket normalt fuldstændigt. Og der er ikke noget i vejen for at isolerer hulmuren, (med henblik på senere opvarmning af udhuset. Hulmursventilationen skal være der aligevel.Benny Karlsen, KBH05/03-2010

Svar

Vi kan sagtens give dig et godt tilbud på hulmursisolering

www.danskisolering.dkDansk Isolering, Aabenraa07/09-2010

tilbygning

Spørgsmål

hvor meget isolering skal der være i mur, loft og under dæk når der bygges til. og hvor kan man få en liste over regler og div ved byggeri ? det er ikke til at finde hoved og hale på nettet.

Mvh Rasmus Rasmus Nielsen, Hundested28/02-2010
Svar

Hvis du skal lave en tilbygning til et enfamiliehus skal du søge om bygetilladelse.
Og det kræver faktisk en byggekyndig. Der er rigtig mange regler at iagttage her anno 2010.
Men start med bygningsreglementet, BR08, og Rockwools hjemmeside,Peter Findsen, Slagelse28/02-2010

Svar

Det er også mere så vi kan begynde at regne på hvad de forskellige ting kommer til at koste, da vi kan lave det meste selv.Rasmus Nielsen, Hundested28/02-2010

Svar

Nu skal byggeri helst ikke løses på nettet, men i samarbejde med aktørerne der skal deltage i byggeriet. Når det så er sagt, så er der regler som fremgår af Bygningreglement 2008, som man jo kan læse på nettet.
Det er dog ikke nem læsning hvis man ikke har indsigt i byggeri eller har en byggeteknisk uddannelse.

Kort fortalt:
Der er minimumskrav til de forskellige bygningskonstruktioner, og ved tilbygninger er det de skærpede krav i BR-08 der gælder. Opfylder alle dine bygningsdele disse U-værdikrav hver for sig er det i princippet godkendt.

Der er dog også mulighed for lidt frihed i hvor meget isolering man putter i der enkelte dele, men så skal man eftervise ved varmetabsberegning at tilbygningen herved ikke har større samlet varmetab end hvis alle krav var opfyldt.
Det kunne være hvis du vælger at spare på den dyre gulvisolering. Så skal du kompensere med mere isolering på f.eks. lofterne således det samlede varmetab overholdes.

De skærpede krav er :
Lofter 0,15 W/m²K, terrændæk uden gulvvarme 0,15 W/m²K, terrændæk m/gulvvarme 0,12 W/m²K, ydervægge 0,20 W/m²K, vinduer 1,5W/m²K.
Undersøg selv på rockwools/thermisol og de andre produktleverandørers hjemmesider hvor meget isolering der skal til for at U-værdierne overholdes(U-værdien må ikke være større end de nævnte værdier).M.Thomsen, Horsens28/02-2010

Isolering af betondæk indefra

Spørgsmål

Vi har en tilbygning hvor taget er et fladt betondæk. På 1. sal er halvdelen af betondækket "gulvet" på en altan. I stueplan (badeværelse og entre) har der været problemer med skimmelsvamp i de sænkede lofter (mgl.dampspærrer). Forsikringen har været inde over og vi har fået renoveret lofterne, af en fagmand, med et træskelet monteret på væggene, 100mm Rockwool, dampspær og alm. gipsplader. Nu har vi opdaget at der er fugt på undersiden af betondækket , det betyder jo at svampen igen bliver "aktiv". Hvad gør vi??? Betondækket havde da vi købte huset et par revner, disse er udbedret og der er udlagt gummihud, så det burde ikke være fugt udefra. Vi er ret sikre på at der er tale om kondens.Jeanni Ahler, Stevns28/02-2010
Svar

Hvis I er sikre på at betondækket incl. gummihud er tæt, så er det kondens.
(Hvad er gummihud iøvrigt. Mener at det er noget man bruger til biler og/eller indvendigt?)
Der mangler simpelthen udluftning/ventilation i hulrummet mellem loft og underside betondæl. 100mm mineraluld er alt for lidt, mindst det dobbelte ville være passende.
Isoleringsfirmaerne har ikke mange eksempler på isolering af betontage fra undersiden. Og det er nok fordi atkan være vanskeligt at isolerer betondæk på den måde.. Derfor isolerer man som oftest på oversiden.Benny sørensen, Køge28/02-2010

Svar

Tak for svarret. Vi har det problem at loftshøjden med kun 100mm isolering er 225cm. Vi er også kommet frem til at isolering udefra nok er løsningen.Jeanni Ahler, Stevns01/03-2010

Isolering af loft i nyt hus

Spørgsmål

Hvor meget isolering er krav til loft i nyt hus.Marianne, Tranbjerg25/02-2010
Svar

Hvis man ser på loftet som en enkelt bygningsdel, er kravet iht. BR-08 en U-værdi på 0,25W/m²K eller mindre. Det svarer til minimum ca. 175mm rockwool klasse 37. Det tilrådes dog at lægge 300-350mm på lofterne, da det som regel er et billigt sted at isolere fremfor bedre vinduer, mere isolering i gulve osv.

Man regner dog ikke med enkeltstående bygningsdele når man taler om et nybyggeri. Her taler man om et samlet energibehov for at drive huset.
Det samlede energibehov må højst være 70 kWh/m² pr. år tillagt 2200 kWh pr. år divideret med det opvarmede etageareal.
Dette krav kan opfyldes ved at man ændrer på husets placering, åbninger mod syd og mange andre parametre. Der er dog stadig minimumskrav til de enkelte bygningsdele i et nybyggeri. Disse U-værdikrav omtales som "de læmpede krav" i bygningsreglement 08.

Der kommer nye krav ifm det kommende BR10.M.Thomsen, Horsens25/02-2010

Svar

Ved at isolere med granulat kommer du samtidig også ud i alle hjørner og sprækker.

www.danskisolering.dkDansk Isolering, Aabenraa07/09-2010

indvendig isolering i gammelt hus uden hulmur

Spørgsmål

Har lige købt hus fra 1896 uden hulmur. Ønsker at isolere ydervæggene indefra .Da huset er bevaringsværdigt , er jeg afskåret fra udvendig isolering, men vælger jeg rockwoll eller plader. Har hørt at der findes plader med en bedre isoleringsevne end rockwoll . Hvis det passer vil det være dejligt med en tyndere væg. I min søgen efter lambda værdi for diverse plader fandt jeg ikke et svar.Lene, højer23/02-2010
Svar

Hold dig til alm. isolering af typen mineraluld eller glasuld.
Du skal sikre dig at den nuværende ydervæg er tæt og tør, samt at du kan gennemføre 100% effektiv tæt dampspærre på indvendig side inden du kaster dig ud i projektet.
Det kan anbefales at der etableres ventilation af hulrummet mellem teglstensydervæggen og den nye indvendige lette isolerede væg samt vindspærre på den nye væg. Dette for at minimere fugtdannelse på den kolde ydervægs inderside HVIS dampspærren er utæt eller ydervæggen ikke er 100% tæt mod slagregn.M.Thomsen, Horsens24/02-2010

Svar

PS: Overvej dog en udvendig efterisolering også, da det er den bedste løsning på sigt.M.Thomsen, Horsens24/02-2010

Svar

hold nu lige op... man kan da ikke efterisolere udvendigt på et bevaringsværdigt hus !!!
jeg ville bruge "varmvægselementer" idet jeg går ud fra at der i dit hus ikke er uanet med plads...
det er en rigtig god løsning hvor pladsen er knap...

iøvrigt er det antageligt ikke muligt at lave en 100% tæt dampspærre i den gamle kasse, men du isolere jo næppe op til moderne standard, og så er det faktisk heller ikke så vigtigt - et gammelt hus bør kunne ånde..Byggemand, Bob25/02-2010

Svar

Sorry, havde ikke set at huset("den gamle kasse") var bevaringsværdigt.

Dog er det bidende nødvendigt at dampspærren er 100% tæt, for ellers vil der komme problemer på sigt !M.Thomsen, Horsens25/02-2010

Svar

Problemet er at du ikke har hulmur, og derved kan slag regn vandre fra ydre væg og ind til isolering og danne kondens der. Derfor skal der være hulrum imellem ny isolering og væg.
Et andet problem ved efterisolering indvendig er, at den gamle mur ikke længere blir opvarmet og derfor får fugt lov til at side længere tid i murværket inden det fordamper igen. Ikke alle murværk kan tåle dette og ved vinter tider kan det desværre resultere i frost skader hvis dit murværk ikke er hårdt brændt (mursten). Jeg ville tage en bygge sagkyndig med på råd nu hvor bygnignen også er bevarings værdig. Held og lykke ;o)GDS'er, Sønderborg26/02-2010

Næste side »« Forrige side

Isolering

Celluloseisolering

Energibesparelse

Facade tætnings kit

Fugebånd

Gulvisolering

Hulmursisolering

Isoleringspaneler

Kælderisolering

Lydisolering

Tagisolering

Vindspærre

Vægisolering

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • DAFADAFA

    DAFA tætner, dæmper og beskytter

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.