Isolering Guiden - Byggeri.dk - Alt om isolering

Byggeri.dkIsolering Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Placering af dampspærre mellem 2 lag krydsisolering

Spørgsmål

Hej.

Jeg vil gerne spørge om der er nogle krav om hvor dampspærren skal placeres.
( max mm på indersiden eks. eller et forhold mellem yder og inder isolering af dampspærren ). Jeg har lige bygget et sommer hus hvor der på ydersiden af dampspærren er 200 mm og på indersiden 50 mm ,men da jeg skal til at bygge nyt hus og det bliver med et træskellet indvendig og en murstensvæg udvendig vil jeg gerne have at den indvendige isolering bliver på min 75 mm da man så kan ligge kabler der uden at være bange for at pistolsømmene, som skydes i i en fibergibsvæg, ikke rammer strømkablerne. Det er lige i underkanten med 45 mm lægter da sømmene er lidt lange.

På forhand tak

Poul-Henning Nielsen
ViborgPoul-Henning Nielsen, Viborg01/02-2010
Svar

Hej
Det kunne umiddelbart godt blive et problem, idet jeg læser dit indlæg som der bliver 75 mm isolering på den ene side af dampspærren og 200 mm på den anden side.
Normalt angiver man som "tommelfingerregel" at dampspærren ikke må ligge længere inde en 1/3 af isoleringstykkelsen.
Jakob Rasmussen, Tommerup01/02-2010

Svar

Hej igen.

Tusind tak for svaret. Du har forstået det rigtigt. Men jeg kan jo så gå op i 225 mm på ydersiden så burde dt være ok.

Hilsen

Poul-Henning NielsenPoul-Henning Nielsen, Viborg01/02-2010

Svar

Nej, det er 1/3 dele inde i isolering af den totale isolering tykkelse.

Dvs. har du 200 mm på den ene side, kan du faktisk have 100 mm på den anden side.

[link fjernet]Tømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland01/02-2010

Svar

Jep. Koluda har ret.
Jeg fik vist ikke forklaret mig tydeligt nok.Jakob Rasmussen, Tommerup01/02-2010

Svar

Den dér 1/3 skal man lige ta´ med et gran salt, for nu at bruge et gammelt udtryk! Lobbyisterne, som åbentbart har haft held til, at overbevise beslutningstagerene om, at NU skal vi altså pakke vor bolig ind i, om ikke "metertykke", men så da i hvertfald minimum 50-60cm mineraluld på loft, og i vægge!

Set i dét perspektiv, så holder 1/3 ikke!!(så ku´ man jo indbygge dampspærren
15-20cm oppe i isoleringslaget, med deraf katastrofale følgegener), hvad med kondenspunktet?







bb, horsens02/02-2010

Svar

Helt enig, den skal ikke ligge 15-20 cm inde i konstruktionen.

Men i dette tilfælde hvor det er en spørgsmål fra 50 til 75 mm, anser jeg det ikke for at være et problem.

Men jeg ville ikke selv gå over 100 ind med damspærren.

[link fjernet]Tømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland02/02-2010

Svar

For ydervægge gælder maks. 1/3 inde OG maks. 50mm isolering på den varme side af dampspærren. Ellers risikerer man kondens.
For at vide det nøjagtige dugpunkt skal der laves en fugtteknisk beregning for konstruktionen.M.Thomsen, Horsens02/02-2010

Svar

Glemte spørgerens forslag med 75mm på den varme side af 225mm og så en teglregnskærm. Det vil give skimmelproblemer på sigt!
Der vil ikke opstå kondens indenfor dampspærren, men temperaturen på den varme side af dampspærren vil komme under 16,5 grader som er en vejledende grænse for dannelse af skimmelsvamp.
Hvis du vil have 75mm før dampspærren, skal du op på 250mm isolering i træskellettet, og så de 75mm på den varme side af dampspærren.

Det samme vil gælde for eksemplet med 600mm isolering på loftet, og dampspærren 200mm inde i konstruktionen. Den går ikke af hensyn til overfladetemperaturen på den varme side af dampspærren !
Man skal faktisk op på 1000mm isolering ovenover de 200mm hvis dampspærren skal ligge 200mm inde!M.Thomsen, Horsens03/02-2010

Svar

Der er jo faktisk ingen fordel i at have mere end 50 mm isolering foran damspærren, da denne jo er nok til VVS og elinstallationer.

I dette tilfælde ville det nok være bedst bare at nøjes med de 50 mm isolering, da de sidste 25mm vil have en minimal effekt, men måske skabe problemer senere hen.

[link fjernet]Tømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland04/02-2010

dræn.

Spørgsmål

HAr en forsikrringssag kørende vedr. fugtig kælder der skal udbedres med omfanfsdræn og isolering. Har nu modtaget tilbud fra 2 forskellige kloakmestre, men de er totalt forskellige… Den ene siger at Platonplader forbundet med dræn er vejen frem og den anden siger det er gammel viden, men i stedet ikke bør påføres sokkelasfalt eller platoneplader direkte på kælder ydervæggen da dette vil forhindre fugten i at komme væk fra væggen…



Jeg er meget i tvivl omkring hvem jeg skal vælge og har nu søgt seriøst på nettet. Ingen taler om andet en Platon. Dem der taler imod platon oplyser mig at det er viden der lige er sket i slut 2009 og at der ikke er mange der ved noget om det….



Caspar, 284029/01-2010
Svar

Platon grundmursplade er et udmærket produkt, men når du også skal
have isoleret så er her en løsning:

[link fjernet]

bb, horsens29/01-2010

Svar

Platonplader plaseres med dupperne ind mod væggen således at der etableres et lille hulrum mellem væg og plade. I det hulrum ledes vandet ned til drænslangen.
Jeg kedner ikke Sundolitts system, men princippet er det samme.
Når den ene entreprenør påstår at "fugten" ikke kan komme væk fra væggen når væggen tjæres på udersiden er det rent sludder.
Det fugt/vand der findes udenfor kældervæggen skal jo ledes ned til drænet.
Det er rigt at den fugt der produceres inde i kælderen, (vask, bad osv.) kan muligvis ikke komme ud gennem kælderydervæggen. Men det skal den heller ikke. Den skal bortventileres via åbne vinduer, ventiler eller andet.
Den udvendige asfaltering har til formål at hindre indtrængen af fugt og har iøvrigt været brugt i årtier - uden problemer.
Du bør bede pågældende entreprenør dokumenterer sine påstande på saglig vis.Danny Søholm, Holstebro29/01-2010

Svar

Ved anvendelse af udvendig asfaltering, så skal man være opmærksom på at de fleste produkter i dag er biologisk nedbrydelige.
Dvs. i løbet af en årrække må asfalten forventes at miste sine egenskaber helt eller delvist.
Spørgsmålet er så om det i det hele taget er værd at arbejde med. Og når du er igang så vil jeg da anbefale at få isoleret vægger samtidig med.
[link fjernet]. med et produkt fra sundolitt, som der er henvist til tidligere.Jakob Rasmussen, Tommerup29/01-2010

Støbt garagetag på combiplader

Spørgsmål

Har lige støbt et garagetag på combiplader, garagen er uopvarmet, er jeg nød til at isolere under taget for kondens, er det ikke billigere at bare få et par huller i væggen for ventilation, hvis jeg bliver nød til at isolere under taget hvordan ville konstruktionen så se ud? oven på taget er lagt beton fliser.Mads Hansen, Horsens29/01-2010

Støbt garagetag på combiplader

Spørgsmål

Har lige støbt et garagetag på combiplader, garagen er uopvarmet, er jeg nød til at isolere under taget for kondens, er det ikke billigere at bare få et par huller i væggen for ventilation, hvis jeg bliver nød til at isolere under taget hvordan ville konstruktionen så se ud? oven på taget er lagt beton fliser.Mads Hansen, Horsens29/01-2010
Svar

Nu ved jeg ikke lige hvad kombiplader i denne forbindelse er.
Men når garagen ikke er isoleret dannes der principielt ikke kondens. Og hvis der gør er det jo ikke sikkert at den dannes på undersiden af taget.
Men et vist luftskifte vil i hvert fald bortlede evt. fugt, (regnvand, tøsne fra dytten) og et par simple ventiler i ydermuren i modstående hjørner vil gavne ”indeklimakvaliteten” væsentligt.
Søren Eriksen, Vejle29/01-2010

ny isolering ?

Spørgsmål

Jeg har købt nyt hus, og har fået en dejlig garage som jeg vil omdanne til værksted. Taget består(når firmaet kan komme igang)af x-finer plader der ligger oven på bjælkerne og derpå tagpap.
Loftet har tidligere været isoleret med rockwool og derunder noget alu-folie (på ca halvdelen) og noget der ligner vindpap på den anden halvdel,(Jeg går ud fra at det var datidens dampspærre ?)dette er hullet som en si, da der aldrig er kommet nogen form for loftbeklædning op.

Nå, men mit spørgsmål er så bare: Kan jeg sætte en ny dampspærre op under det gamle, og derefter montere mine loftplader ?
Eller er det ned med Alu-folien og vindpappet inden den nye dampspærrer kommer op ? Henrik, Rinkenæs27/01-2010
Svar

Der skal kun monteres damspærre hvis garagen er opvarmet.

Hvis der opsættes en damspærre, skal du lige sikrer dig at taget er fornuftigt ventileret inden du lukker det af.

[link fjernet]Tømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland27/01-2010

Svar

Garagen vil blive opvarmet med solfanger(skulle kunne holde den frostfri).

Det du mener med ventilation, er vel den afstand der er i mellem tagpladerne og ned til isoleringen.
Isoleringen ligger imellem bjælkerne og tagpladerne ligger på strøer(hedder de ikke det?)som ligger oven på bjælkerne.
Henrik, Rinkenæs27/01-2010

Svar

Ville du måske mene at det var bedre at undvære dampspærren, hvis garagen ikke bliver opvarmet ?

I øvrigt stor rose til dig, fordi du gider bruge din tid på at skrive her, så vi gør-det-selv-noviser kan spørge løs og tage ved lære. Henrik, Rinkenæs27/01-2010

Svar

Skal den bare holdes frostfrit, så den damspærre.

Ja, det er bedre at undlade damspærren, hvis ikke garagen er opvarmet.

Med ventilation mener jeg at der skal være 5-7 cm luft mellem tagpladerne og isoleringe, og denne ventilation klares via fristlust gennem udhæng eller hætter i taget.

Takker for rosen...:)

[link fjernet]Tømrermester René Koluda, Gørlev Vestsjælland27/01-2010

Svar

Tak igen for et brugbart svar.
Så vil jeg da undlade bøvlet med at montere dampspærre, hvilket jo gør min lille ombygning lidt nemmere.
Tak. Henrik, Rinkenæs28/01-2010

Svar

Hej

Du skriver at garagen vil blive opvarmet af en solfanger, hvilket betyder at der i perioder vil være temperaturforskelle mellem ude og inde, og så skal
der etableres en dampspærre, ligesom at det er meget vigtigt, at der er velventileret mellem taget og isoleringen, både med en afstand på 50 - 70 mm og luftspalter så der kan komme luft bude ind og ud (normalt min 10 mm hele vejen rundt om bygningen)www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev31/01-2010

Svar

Når jeg skrev opvarmet, er det vel noget af en tilsnigelse, da den vil kunne holde det frostfrit...
Det er en af disse solfangere som kører af sig selv, [link fjernet] laver lige akurart så meget strøm at den kan trække en lille ventilator, som så skubber den varme luft(som solpanelet laver) ind i garagen.
Så JA, i perider vil der sikkert være forskelle mellem ude og inde temperaturen.

Mener du så stadig at der skal dampspærre ?

[link fjernet] af tag/isolering så ligger der i dag bølge eternit(ikke aspest holdige)og de er selvfølgelig ventileret hele vejen rundt(på nær et par meter, hvor garagen hænger sammen med huset) via udhænget.
Jeg ville pille eternit pladerne ned og lægge X-finer istædet, og derpå tagpap. Henrik, Rinkenæs31/01-2010

Næste side »« Forrige side

Isolering

Celluloseisolering

Energibesparelse

Facade tætnings kit

Fugebånd

Gulvisolering

Hulmursisolering

Isoleringspaneler

Kælderisolering

Lydisolering

Tagisolering

Vindspærre

Vægisolering

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • DAFADAFA

    DAFA tætner, dæmper og beskytter

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.